środa, 28 lipca, 2021

COVID-19 u norek i fretek

-REKLAMA-spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda poinformował o wnioskach zawartych w raporcie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): „Monitoring of SARS-CoV-2 infection in mustelids”, zgodnie z którym norki amerykańskie i fretki są podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Szybkie rozprzestrzenianie wirusa

Jak informują europejscy specjaliści, na fermach wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko poprzez kontakt pośredni i bezpośredni, czemu sprzyja duże zagęszczenie zwierząt. Ponadto niewielka odległość między fermami też stanowi czynnik ryzyka szybkiej transmisji wirusa z fermy na fermę.

W efekcie do 29 stycznia br. zakażenie odnotowano na 400 fermach norek w 9 krajach Unii Europejskiej. To jest: 290 w Danii, 69 w Holandii, 21 w Grecji, 13 w Szwecji, 3 w Hiszpanii, 2 na Litwie, po 1 we Francji, we Włoszech i w Polsce.

Wszystkie fermy zagrożone?

Ze względu na ryzyko dla zdrowia publicznego stwarzane przez SARS-CoV-2 raport obejmuje rekomendacje dotyczące strategii planu monitorowania, z uwzględnieniem konieczności wczesnego wykrywania zakażeń i traktowania wszystkich ferm norek jako zagrożonych zakażeniem.
Zgodnie z zaleceniami służb losowo wybrane zwierzęta powinny być badane metodą RT-PCR najlepiej w odstępach tygodniowych. Zwierzęta martwe lub przejawiające objawy kliniczne (w liczbie co najmniej 5 osobników), powinny być badane w celu potwierdzenia zakażenia, a pozytywne próbki sekwencjonowane w celu monitorowania ewolucji wirusa, a otrzymane wyniki upubliczniane. 

Europejscy eksperci zalecają także częste badanie personelu i wszystkich osób mających kontakt ze zwierzętami.

Źródła: MRiRW, EFSA
Foto: Portal zwierzetalowne 

-REKLAMA-spot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

  1. Skoro politycy są tak sprzedajni albo tchórzliwi, ze nie chcą lub nie potrafią zlikwidować tego barbarzyńskiego procederu niech zrobi to za nich COVID.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
530ObserwującyObserwuj
7,970SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły