poniedziałek, 18 października, 2021
spot_img

Zrównoważony rozwój. Co oznacza dla hodowców zwierząt?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Przyszłość produkcji zwierząt jest coraz częściej poruszana w związku z konsultacjami projektu planu strategicznego WPR 2021-2027, który budzi obawy wśród hodowców.  Idea “zielonego rolnictwa” w swoich założeniach brzmi szlachetnie ale czy obrane kierunki zmian okażą się dobrym wyborem na przyszłość?

Zrównoważony rozwój nie oznacza redukcji produkcji zwierzęcej

Jedną z głównych propozycji ochrony środowiska i klimatu jest redukcja unijnej produkcji zwierzęcej. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej wyżej wymienione plany nie stanowią rozwiązania w skali globalnej.  To właśnie w Unii Europejskiej wprowadzono stosunkowo efektywne i przyjazne środowisku systemy produkcji zwierzęcej. Efekt może okazać się zupełnie odwrotny od zamierzonego. Przy stale rosnącym światowym zapotrzebowaniu na żywność pochodzenia zwierzęcego, przeniesienie produkcji do innych rejonów, o technologiach nieuwzględniających wymagań środowiskowych, może spowodować pogorszenie wpływu na klimat w skali globalnej.

W poszukiwaniu rozwiązań

Radykalne zmiany proponowane przez KE mogą okazać się nie tylko niewypałem ale mogą ponieść za sobą fatalne konsekwencje w postaci likwidacji miejsc pracy, czy osłabienia wewnętrznych rynków. Zdaniem KZP-pTCH zrównoważony rozwój powinien opierać się na utrzymaniu lub zwiększeniu produkcji świń, która przyczyni się do ograniczenia niekorzystnego wpływu na środowisko i klimat, w powiązaniu w mniejszą wrażliwością sektora na niekorzystne zmiany rynkowe. 

Osiągnięcie tego celu jest możliwe za sprawą podniesienia efektywności produkcji np. zmniejszenie wskaźnika upadków u prosiąt i macior, zapewnienie lepszych warunków utrzymania, wielofazowego żywienia, lepszej opieki weterynaryjnej czy wprowadzenie systemów jakościowych. Drugim istotnym elementem poprawy środowiska jest cyrkulacyjny system produkcji żywności. Poprzez umiejętne stosowanie nawozów naturalnych wytwarzanych na fermie, przykrywanie szczelnych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów czy też zastosowanie odchodów zwierzęcych jako substrat do biogazowni jesteśmy w stanie ograniczyć ilość emisji amoniaku, azotanów i podtlenku azotu do środowiska a oprócz tego podnieść rentowność gospodarstwa. I to właśnie w takim kierunku powinny toczyć się rozmowy nad przyszłością nowego zrównoważonego rolnictwa, które będą brały pod uwagę dobrobyt naszej planety ale także będą uwzględniać jej mieszkańców.

źródło:kzp-ptch.pl

-REKLAMA-spot_imgspot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
591ObserwującyObserwuj
8,750SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x