poniedziałek, 18 października, 2021
spot_img

Pracownica ARiMR wyłudzała unijne dopłaty?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Prokuratura Rejonowa w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie), skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm 40-letnim kobietom, mieszkankom Ełku i Moniek (woj. podlaskie). Oskarżenie dotyczy wyłudzenia unijnych dopłat do działek rolnych w wysokości ponad 300 tys. zł.

Pracownica Agencji Restrukturyzacji

Jak ustaliła prokuratura, mieszkanka Moniek pracowała w jednym z miejscowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ona też, w 2018 roku miała nakłonić  swoją kuzynkę z Ełku do złożenia wniosków o unijne dopłaty dla producentów rolnych na działki, które nie były własnością żadnej z nich. Kobiety nie posiadały do działek żadnego tytułu prawnego, a prawdziwi właściciele nie występowali dotąd o dopłaty. 

300 tysięcy zł na 300 działek

Pracownica ARiMR przygotowała wnioski. Pozyskała też dokumentację w postaci mapek i innych wymaganych  załączników. Wnioski miały dowodzić, że mieszkanka Ełku  prowadzi tam samodzielnie gospodarstwo rolne i mieści się w  kryteriach uprawniających do otrzymania wsparcia. Poza stroną proceduralną szokuje też skala procederu bo wnioski dotyczyły ponad 300 działek. I z tego tytułu powiatowe biuro ARiMR w Ełku w roku 2019 wypłaciło dopłaty w łącznej kwocie ponad 300 tys. zł.

Zgłosił się właściciel

Jak informuje prokuratura, do wykrycia procederu doszło w momencie gdy jeden z rolników z okolic Grajewa podjął decyzję o wystąpieniu o dopłaty unijne do kilku swoich działek. Wówczas też otrzymał z biura informację o tym, że na jego działki ktoś inny pobiera już dopłaty. 

Kara nawet do 10 lat więzienia

Prokuratora w ramach postępowania zajęła konto bankowe mieszkanki Ełku. Znajdowało się na nim ponad 200 tys. zł. Natomiast w mieszkaniu jej kuzynki znaleziono gotówkę w kwocie 100 tys. zł. Mieszkanka Ełku usłyszała już zarzuty wyłudzenia dopłat i składania nierzetelnych wniosków. Natomiast mieszkankę Moniek oskarżono o tzw. sprawstwo kierownicze, czyli kierowanie wykonaniem przestępstwa przez osobę drugą. Kobietom za tego rodzaju czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Źródło: Prokuratura w Ełku 
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
8 miesięcy temu

Dzień Dobry,
potwierdza to skuteczność mechanizmów kontroli i wiedzy pracowniczej ARiMR do przeciwdziałania wyłudzaniu środków finansowych.

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
591ObserwującyObserwuj
8,750SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x