niedziela, 28 listopada, 2021
spot_img

Labocanna chce przejąć HemPoland

-REKLAMA-spot_img

Labocanna, spółka notowana na NewConnect, złożyła ofertę przejęcia HemPoland, jednego znajwiększych podmiotów w sektorze konopnym w Polsce, właściciela marki CannabiGold. Tym samym Labocanna rozpoczyna proces akwizycji na polskim rynku CBD. Firma informowała o tym w przedstawionej na początku tygodnia strategii, która zakłada inwestycje w trzy spółki do końca 2021 r. Pierwsza transakcja ma być sfinalizowana nie później niż w drugim kwartale br. Fundusze na nabycie HemPoland będą pochodzić ze środków własnych oraz pożyczek udzielonych przez głównych akcjonariuszy.

Oferta nabycia 100% udziałów za cenę 5,5 mln CAD (16 mln zł) została skierowana do The Green Organic Dutchman Holdings LTD, notowanego na giełdzie w Toronto, właściciela polskiej spółki.

HemPoland to pierwsza prywatna firma w Polsce, która uzyskała licencję na uprawę i przetwórstwo konopi przemysłowych w naszym kraju. Została założona w 2014 r. przez pioniera branżowego Macieja Kowalskiego, działacza ruchu „Wolne konopie”, a obecnie prezesa Kombinatu Konopnego. Spółka zajmuje się przetwórstwem konopi włóknistych oraz produkcją znanych konopno-pochodnych suplementów diety oraz kosmetyków CannabiGold. Jest to jeden z największych polskich podmiotów zajmujących się przemysłem konopnym, którego kapitał własny na koniec 2019 r. wyniósł ponad 41 mln zł, a w 2019 r. wygenerował ponad 29,5 mln zł przychodu przy 2,2 mln zł zysku netto.

– Przejęcie HemPoland to pierwszy krok w realizacji naszej niedawno ogłoszonej strategii. Spółka jest swego rodzaju pionierem rodzimego rynku, nie bez powodu zwrócili na nią uwagę Kanadyjczycy. Posiada ona licencję na uprawę konopi siewnych oraz autorską technologię stworzoną na potrzeby ekstrakcji suszu konopnego. Uważamy, że mamy wyjątkową okazję inwestycyjną związaną z nabyciem aktywów atrakcyjnego biznesu z mocną pozycją rynkową. Ta możliwość spowodowana jest zmianą podejścia kanadyjskiej grupy do inwestycji w Europie – komentuje Michał Jura, prezes Labocanna SA. – Chciałbym zaznaczyć, że jest to oferta wstępna, a ostateczna cena transakcji zostanie ustalona w drodze negocjacji po pozytywnym zakończeniu procesu due-diligence – dodaje.

W 2018 r. całość udziałów HemPoland została przejęta za 38,4 mln zł przez Green Organic Dutchman Holdings Ltd. (TGOD), spółkę badawczą z siedzibą w Mississauga, Ontario w Kanadzie, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto i OTC w USA, skupiającą działalność na uprawie roślin i ich przetwarzaniu na różnego typu preparaty medyczne na bazie marihuany.

Działalność Labocanna skupia się na kilku obszarach: dystrybucji, opracowywaniu nowych produktów oraz uprawie konopi. Przejęcie HemPoland istotnie przyczyni się do rozwoju każdego z nich, spółka posiada wypracowaną bazę kontaktów sprzedażowych, aktywny dział R&D oraz spory areał upraw konopi.

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,952FaniLubię
617ObserwującyObserwuj
9,100SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x