poniedziałek, 18 października, 2021
spot_img

Czy odmienią polską wieś?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wdraża innowacyjne projekty techniczne z możliwością przyszłego stosowania ich np. w gospodarstwach rolnych i na obszarach wiejskich. Projekty wpisują się w założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Ma ich być 8. 

Samowystarczalne wsie?

NCBR ogłosił już rozpoczęcie trzech pierwszych przedsięwzięć z zakresu: Budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo; Innowacyjnych biogazowni, a także Oczyszczalni przyszłości. 
Pięć kolejnych projektów NCBR uruchomi w pierwszym półroczu 2021r. 
Dotyczyć one będą: Technologii domowej retencji; Elektrociepłowni przyszłości (systemów ciepłowniczych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE);  Wentylacji dla szkół i domów; Magazynowania energii (ciepło i chłód), a także Magazynowania energii elektrycznej.

Najpierw prototypy

W pierwszej fazie powstać mają tzw. „demonstratory”, czyli prototypy produkujących nadwyżki energetyczne, innowacyjnych budynków o krótkim terminie montażu, oczyszczalnie ścieków wytwarzające nawozy rolnicze i wysoko oczyszczoną wodę, biogazownie wytwarzające metan i elektrociepłownie mogące zaopatrywać skupiska ludzkie o liczebności do ok. 2000 mieszkańców. Przy czym, w 80% stosowane tam instalacje oparte będą na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZE).

Jak najwięcej z odzysku

Efektem końcowym realizacji powyższych przedsięwzięć mają być tm.in. magazyny energii elektrycznej dla domów, systemy retencji dla gospodarstw domowych (odzyskujące nawet do 80% wody z deszczu), systemy odzyskujące energię i instalacje wentylacyjne możliwe do stosowania m.in. w starym budownictwie lub szkołach, 

Dodajmy, że powyższe projekty pod wspólnym hasłem; „Wielkie Wyzwanie: Energia”, finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Natomiast szczegóły dotyczące projektów, zastosowań i źródeł ich finansowania, dostępne są na stronie internetowej NCBR. 

Źródło i foto: NCBR 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
8 miesięcy temu

Polską wieś trzeba przywrócić do stanu sprzed 100 lat. Nie dosłownie. Głównym źródłem energii cieplnej zimą powinno być drewno. Jest to materiał odnawialny i ekologiczny. Mamy go duże ilości, zakrzaczają się tereny nie użytkowane rolniczo i przemysłowo. Należy dopracować sterowane spalanie (utrzymanie nastawionej temperatury) oraz sposób wyłapywania pyłów ze spalin. Uzupełnieniem mogą być instalacje solarne czy fotowoltaiczne do dogrzewania ciepłej wody użytkowej latem. Podstawowym sposobem wytwarzania prądu powinien być nurt wody. 100 lat temu w każdej wsi był młyn wodny czemu nie przebudować go na elektrownię? Mało efektywne ale tanie w budowie i nieinwazyjne w terenie koło podsiębierne może stać praktycznie wszędzie.

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
590ObserwującyObserwuj
8,750SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x