czwartek, 28 marca, 2024
spot_img

Syngenta prezentuje się w Kościerzynie

spot_img

30 czerwca 2019 roku odbyło się V Spotkanie Ziemniaczane zorganizowane przez ŁODR zs. w Bratoszewicach, Oddział w Kościerzynie oraz firmę Syngenta. Na poletkach demonstracyjnych można było zapoznać się z nowymi odmianami hodowli ziemniaka HZ Zamarte, HZPC Polska, Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka Strzekęcin, Europlant, Solana Polska oraz Agrico Polska.

Uwaga na temperaturę

Jednym z elementów spotkania był wykład dr hab. Katarzyny Rębarz na temat zagrożeń jakie mogą wystąpić w uprawie ziemniaka. Prelegentka omówiła najgroźniejsze choroby pojawiające się w tym gatunku. W związku z aktualną sytuacją pogodową zaapelowała o rozsądne stosowanie zabiegów ochronnych. Przy panujących temperaturach powyżej 25⁰C nie powinno się stosować żadnych zabiegów w uprawie ziemniaka, ponieważ rośliny nie mają wystraczającego turgoru żeby zabieg ten był skuteczny. W związku z możliwością wycofania przez Unię Europejską substancji czynnych znaczenia nabiera prawidłowy płodozmian, który pozwoli ograniczyć możliwość wystąpienia chorób oraz chwastów charakterystycznych dla uprawy tego gatunku. Jak podkreślała prelegentka w przypadku groźnej zarazy ziemniaka istotne znaczenie ma dobór odmiany. Ochronę plantacji przed zarazą powinno zacząć się od wysadzenia zdrowych sadzeniaków, ponieważ porażone stanowią pierwsze źródło infekcji. W zwalczaniu tej choroby ważne jest aby w pierwszej kolejności stosować fungicydy systemiczne, a nie kontaktowe. W przypadku choroby jaką jest alternarioza ziemniaka sprawcami są dwa patogeny Alternaria alternata oraz Alternaria solani, z czego ten drugi jest groźniejszy i to jego w głównej mierze należy zwalczać. Prawidłowo ułożony plan ochrony to połowa sukcesu. Zdarza się, że rolnicy wydają pieniądze na środki ochrony roślin, ale nieprawidłowa kolejność stosowania powoduje, że zabieg jest nieskuteczny.

Ważna rotacja

Kolejnym problem jest brak naprzemiennego stosowania substancji czynnych. Należy zwracać uwagę na mechanizm działania danej substancji i stosować naprzemienne środki z różnych grup chemicznych. Pomóc w doborze może tabela FRAC zamieszona na stronie organizacji  Fungicide Resistance Action Committee. Brak rotacji jest jednym z powodów uodporniania się patogenów i trudności w ich zwalczaniu. Nieprawidłowe stosowanie substancji czynnych przyczynia się do decyzji o ich wycofywaniu. Podkreślono, że powstawaniu odporności sprzyja również obniżanie zalecanych dawek preparatów. Prelegentka zasygnalizowała, że ten rok jest ostatnim kiedy można będzie zastosować preparat Reglone 200 SL, ze względu na wycofanie przez Unię Europejską dikwatu. Ostatnim elementem ochrony przed chorobami jest prawidłowe przechowywanie zebranych bulw. Ważne aby przechowalnie, w których są składowane były odpowiednio dezynfekowane.

Znane preparaty

Po wykładzie na poletkach demonstracyjnych Janusz Malanowski oraz Przemysław Urbaniak prezentowali rozwiązania firmy Syngenta w walce z głównymi chorobami oraz chwastami w uprawie ziemniaka. W przypadku zarazy ziemniaka ważne aby wejść z zabiegiem profilaktycznie zanim pojawią się pierwsze jej objawy. Firma do walki z tą chorobą poleca dobrze znany preparat systemiczny Ridomil Gold MZ, który bardzo intensywnie penetruje roślinę. Carial Star 500 SC z kolei dedykowany jest do walki z zarazą ziemniaka i alternariozą powodowaną przez Alternaria alternata oraz Alternaria solani. Carial Flex to preparat typowo zwalczający  zarazę ziemniaka. Chwasty eliminować można w przypadku odmian nie mających wrażliwości na metrybuzynę preparatem Arcade 880 EC, który można zastosować jako typowy preparat doglebowy, ale również jako preparat powschodowy. Dla odmian wrażliwych na metrybuzynę polecany jest doglebowy Boxer 800 EC zawierający w składzie prosulfokarb, który można łączyć z innymi herbicydami w celu zwiększenia spektrum zwalczanych chwastów.


  

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników