piątek, 29 marca, 2024
spot_img

Odchwaszczanie zbóż

spot_img

Podstawowym elementem strategii skutecznej ochrony upraw przed chwastami w zbożach ozimych jest jesienne wykonywanie zabiegów. W wypadku zwalczania uciążliwych chwastów najlepsze efekty uzyskuje się (poza zabiegami doglebowymi), traktując herbicydami chwasty będące w jak najmłodszych fazach rozwojowych.| dr hab. Roman Kierzek, prof. nadzw. IOR- PIB Poznań

Zabiegi doglebowe (posiewne) wymagają uwilgotnionej gleby. Poza tym wymagana jest znajomość stanowiska i ocena zasobności pola w tzw. bank nasion. Do odpowiedniego doboru herbicydu konieczna jest umiejętność przewidywania potencjalnego zachwaszczenia pod względem gatunkowym w zależności od spodziewanego przebiegu warunków pogodowych.

Główną przyczyną wysokich strat w plonie zbóż ozimych jest duże zachwaszczenie pól, szczególnie gatunkami uciążliwymi. Zagrożenie przez poszczególne gatunki chwastów jest różne i zależy od ich liczebności oraz terminu pojawienia się na plantacji. W zbożach występuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu gatunków, a największy wpływ na plonowanie rośliny uprawnej wywierają chwasty dominujące, które powinny być podstawowym celem zabiegów herbicydowych. Wyjątkowo konkurencyjnymi gatunkami są m.in. miotła zbożowa, chaber bławatek, przytulia czepna, fiołek polny, mak polny i chwasty rumianowate (maruna nadmorska bezwonna, rumian polny i rumianek pospolity).

Wśród chwastów jednoliściennych poza miotłą zbożową, która występuje powszechnie na naszych polach, dużym zagrożeniem dla zbóż ozimych jest lokalnie występujący wyczyniec polny (na Kujawach, Żuławach oraz w południowej i zachodniej Polsce).

Większość zarejestrowanych herbicydów do zwalczania chwastów w okresie jesiennym wykazuje szerokie spektrum zwalczania, łącznie z miotłą zbożową, która jest najważniejszym gatunkiem spośród chwastów jednoliściennych występujących w zbożach ozimych.

W tabeli 1 przedstawiono substancje czynne zalecane do ochrony pszenicy ozimej w terminie przedwschodowym i powschodowym, z uwzględnieniem stopnia wrażliwości podstawowych chwastów zaliczanych do uciążliwych. Do zabiegów doglebowych (aplikacja bezpośrednio po siewie) zalecane są m.in. takie substancje, jak: chlorosulfuron (np. Glean 75 WG), fluorochloridon (Racer 250 EC), prosulfokarb (Boxer 800 EC) oraz mieszaniny pendimetalina + izoproturon (Maraton 375 SC). Część herbicydów stosowanych doglebowo może być także aplikowana w zabiegach nalistnych, z tym że w różnych fazach rozwojowych. Takim przykładem może być rejestracja preparatu Maraton 375 SC, który jest zalecany bezpośrednio po siewie, a następnie w fazie 1–3 liści pszenicy (ważne, aby chwasty nie przekroczyły fazy 1–2 liści właściwych) i wykazuje szerokie działanie chwastobójcze w stosunku do wymienionych uciążliwych gatunków chwastów. Herbicyd ten dla osiągnięcia pełnej skuteczności chwastobójczej wymaga optymalnych warunków wilgotnościowych gleby.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 9/2016

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x