W celu stworzenia idealnych warunków do siewu i ograniczenia liczby przejazdów po polu przed tym zabiegiem można wspomóc działanie sekcji roboczych agregatów uprawowo-siewnych, montując na przednim TUZ ciągnika różnego rodzaju wały ugniatające. | Krzysztof Grzeszczyk 

Wały na przedni TUZ

Wał z pierścieniami do wyboru

W tym zakresie rynek oferuje bogaty asortyment sprzętu montowanego na przednim TUZ ciągnika. W zależności od producenta jako elementy robocze stosuje się pierścienie typu Campbell o różnych średnicach bądź wersje z pierścieniami Crosskill lub Cambridge oraz pierścieniami falistymi i zębami kultywatora ustawionymi w kilku rzędach.

W celu rozbicia brył i wstępnego wyrównania pola stosuje się włóki sprężyste z możliwością regulacji mechanicznej lub hydraulicznej. Skrętna rama ma ułatwić prowadzenie narzędzia po polu. Narzędzia montowane na przednim TUZ nie mają dużego zapotrzebowania na moc. Na ich korzyść wpływa również to, że poprawiają stabilność ciągnika w czasie pracy oraz przejazdów na pole.

Właśnie o wały montowane na przednim TUZ ciągnika poszerzyła asortyment swoich produktów firma Agrolift. Oferuje ona model o szerokości roboczej 3 m. Elementem ugniatającym glebę jest wał T-ring zamocowany do wahliwej ramy. Natomiast na czas transportu, gdy wał jest podniesiony, rolki, po których wał przemieszcza się na boki, wchodzą w specjalne gniazda ograniczające ruchy na boki.

Pierścienie typu Campbell, Crosskill, czy talerze faliste

Bogatą ofertą wałów Front Disc montowanych na przednim TUZ może się pochwalić firma Agromasar. Proponuje ona urządzenia o szerokościach roboczych 3,0; 4,0 i 4,5 m. Narzędzia powyżej 3,0 m szerokości są składane hydraulicznie. Elementami roboczymi mogą być talerze faliste o średnicy 520 mm, pierścienie typu Campbell lub Crosskill, a także wał Packera.

Zęby sprężyste, włóka sprężynowa, włóka z nożami

Dodatkowo producent oferuje zamontowanie przed wałem rzędu zębów sprężystych (od kultywatora) lub włóki sprężynowej oraz podwójnej włóki z nożami. Elementy te mogą być regulowane mechanicznie lub, na życzenie klienta, hydraulicznie. Wały są wyposażone w skrętną ramę, którą można zablokować i narzędzie ciągnąć na tylnym TUZ ciągnika.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 9/2016