czwartek, 28 marca, 2024
spot_img

Jeden wzdłużny Rotor

spot_img

To już czwarty sezon letnich pokazów kombajnów zbożowych Case IH Axial Flow. W ramach cyklu demo tour w ośmiu lokalizacjach na terenie całego kraju rolnicy mogli sprawdzić w rzeczywistych warunkach kombajn Case IH Axial Flow 8240, który wyróżnia się jednym wzdłużnym rotorem. | Krzysztof Grzeszczyk

– Żniwa są jedyną okazją w ciągu roku do sprawdzenia w rzeczywistych warunkach współcześnie produkowanych kombajnów zbożowych. Poza tym rolnicy mogą potwierdzić wiedzę zdobytą od handlowców podczas wystaw i prezentacji oraz – sami ocenić i sprawdzić zastosowane rozwiązania konstrukcyjne w kombajnach zbożowych Case IH, i jakość zbieranych plonów. Marka ta jako jedyna oferuje sprzęt tylko z jednym wzdłużnie ustawionym rotorem, bez żadnych poprzecznych bębnów – mówi Paweł Kania, odpowiedzialny za kombajny zbożowe Case IH.

| Jaki kombajn wykorzystano w pokazach?

Prezentujemy kombajn Case IH Axial Flow 8240, który jest środkowym modelem w serii 240. Przed nim jest model 7240, a największym – 9240. Z zewnątrz wyróżnia go układ jezdny, który na przedniej osi ma wózki gąsienicowe (z amortyzacją) o szerokości 24 cali, czyli 610 mm.

Takie rozwiązanie znane jest i zaadaptowane z ciągników Quadtrac, i ma kilka zalet. Pierwsza – to mniejsze ugniatanie gleby, co ma znaczenie przy kombajnie ważącym ok. 20 ton. Do tego trzeba jeszcze doliczyć masę zebranego ziarna w zbiorniku. Przy zastosowaniu gąsienic o szerokości roboczej 610 mm nacisk jednostkowy wynosi 1,1 kg/cm2, a przy kołach z oponami 800/70R38 jest to już 3,37 kg/cm2. Kolejną zaletą jest bardzo dobra trakcja w trudnym terenie, nie wspominając już o szerokości transportowej, która wynosi zaledwie 3,49 m. Dla porównania z kołami o rozmiarze opon 800/70R38 szerokość transportowa wynosi 3,73 m.

| Z jakimi zespołami roboczymi może pracować kombajn?

Do wyboru są zespoły robocze o szerokości 7,6; 9,2; 10,7 i 12,5 m. Natomiast do kukurydzy przystawki 6- i 8-rzędowe, składane hydraulicznie na czas transportu, oraz przystawka 12-rzędowa sztywna, którą trzeba transportować na specjalnym wózku. W pokazach zaprezentowano kombajn z zespołem żniwnym Vario o szerokości roboczej 9,2 m, który charakteryzuje się wysuwanym hydraulicznie stołem na odległość 570 mm. Sprawdza się on nie tylko przy zbiorze rzepaku, ale także przy wyległych łanach. Ścięta przez zespół tnący masa jest podawana pochyłym przenośnikiem na jeden wzdłużnie ustawiony rotor. Ma on długość 2638 mm i średnicę 762 mm. Rotor pełni kilka funkcji. Pierwsza z nich to odebranie masy i skierowanie jej na kolejne zespoły robocze dla omłotu metodą wycierania ziarna z kłosów. Odbywa się to za pośrednictwem cepów (36 lub 60) przykręconych na obwodzie rotora. Kolejną funkcją jest oddzielenie ziarna od słomy i transport słomy, która może być układana w wał za kombajnem lub cięta i rozrzucana na szerokość roboczą zespołu tnącego. Oddzielenie ziarna od słomy odbywa się na powierzchni 2,98 m2. Są to cztery wymienne klepiska o kącie opasania rotora 180°.

Rotor napędzany jest przekładną CVT Plus z trzema zakresami prędkości obrotowych mieszczących się w zakresie od 220 do 1180 obr./min.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 9/2016

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x