Rodzimi producenci maszyn rolniczych oferują szeroką gamę agregatów talerzowych. Zyskują one coraz większą popularność ze względu na szerokie możliwości ich zastosowania w pracach uprawowych. | Krzysztof Grzeszczyk

Agregaty talerzowe znajdują zastosowanie m.in do uprawienia gleby pod wiosenne i jesienne zasiewy. Po żniwach sprawdzą się jako narzędzie do podorywki ścierniska czy pocięcia i wymieszania z glebą wapna, obornika, słomy, kukurydzy lub zielonych nawozów sianych jako poplony. Poza tym agregaty te można wyposażyć w sprzęg do siewnika, tworząc tym samym zestaw uprawowo- siewny, który pozwoli na wykonanie dwóch zabiegów za jednym przejazdem. Są także oferowane wersje z siewnikiem nabudowanym na bronie talerzowej oraz modele wyposażone w układ jezdny ze sprzęgiem do siewnika.

Wały do wyboru  

Każdy z producentów tego typu narzędzi ma opatentowane rozwiązania konstrukcyjne i wyposażenie, które powinno sprawdzić się podczas intensywnej eksploatacji. Agregaty talerzowe zbudowane są z ramy z dwoma rzędami równolegle ustawionych talerzy roboczych. Najczęściej są one zamocowane na uchwytach z amortyzatorami gumowymi lub na płaskich, szerokich sprężynach.

Elementy robocze mogą być zamocowane do piast wymagających okresowego smarowania łożysk lub w piastach bezobsługowych. Po bokach sekcji roboczych zamocowane są regulowane ekrany, których zadaniem jest ograniczenie rozsypywania spulchnionej gleby, a ostatni element roboczy to wał ugniatający. W tym zakresie producenci oferują szeroką gamę do wyboru. Wszystko w zależności od rodzaju gleby, na której dane narzędzie będzie pracować. Przed zakupem takiego sprzętu do gospodarstwa warto prześledzić, co oferują poszczególni producenci kompaktowych bron talerzowych w standardzie, a co wymaga dodatkowej opłaty. A jest w czym wybierać!

Większe talerze

Firma Agro-Factory oferuje agregaty talerzowe THOR BT o szerokości roboczej 3, 4, 5 i 6 m, a model THOR AT o szerokości roboczej 2,7; 3,0 i 4 m. Narzędzie to wyposażone jest w dwa rzędy talerzy o średnicy 510 mm i wał rurowy o średnicy 490 mm, a także w ekrany boczne i piasty bezobsługowe z uszczelnieniem i łożyskiem samochodowym.

Lista wyposażenia dodatkowego obejmuje m.in możliwość zamontowania sprzęgu do siewnika oraz talerzy o średnicy 560 mm. Do wyboru są wały Packera o średnicy 500 mm oraz pierścieniowy – 500 mm i rurowy – 510 mm, składający się z 12 rur.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 9/2016