czwartek, 28 marca, 2024
spot_img

Rzepak 2020: z wizytą na polach doświadczalnych Rapool Polska [WIDEO]

spot_img

Artur Kozera (Rapool Polska) zaprezentował tegoroczne odmiany rzepaku ozimego w doświadczeniu agrotechnicznym z dwoma terminami siewu: optymalnym i opóźnionym. Jak z tegoroczną suszą radzą sobie odmiany rzepaku wysiane w stacji doświadczalnej NPZ-Lembke w Goli? Redakcja magazynu rolniczego Agro Profil udała się na lustrację poletek doświadczalnych (17.04.2020).

Termin siewu rzepaku

Prowadzone w stacji w Goli doświadczenie agrotechniczne dotyczy zastosowanego terminu siewu. Rzepak ozimy na poletkach został wysiany w dwóch terminach: optymalnym i opóźnionym. Termin optymalny – 21 sierpnia i termin opóźniony – 4 września. Dodatkowo na poletkach testowane są różne poziomy nawożenia wiosennego.  Zastosowano 5 dawek wiosennego nawożenia azotem w dawkach: 0, 60, 120, 180, 240 kg N/ha.

Prowadzone badania odbywają się na tle 6 odmian rzepaku ozimego. Pośród wysianych odmian rzepaku znajdują się dostępne w tegorocznej ofercie odmiany Atora F1, Prince F1, Duke F1 i Dominator F1. Łącznie obserwacje prowadzone są na 180 poletkach.

https://agroprofil.pl/p/zestaw-rzepak/

Jak rzepaki radzą sobie z suszą?

Od drugiej połowy marca na polach obserwowany jest problem deficytu wody. Panująca susza z pewnością skutkować będzie redukcją plonu. Jednak negatywne oddziaływanie suszy na plonowanie rzepaku może być zróżnicowane. Rośliny, które są dobrze przygotowane do tych trudnych warunków i wykształciły głęboki system korzeniowy będą sobie z tymi warunkami radziły zdecydowanie lepiej.

Odmiana Atora F1 na poletkach w Goli zbudowała mocny i głęboki system korzeniowy. Rośliny charakteryzują się dużą liczbą rozgałęzień bocznych z wykształconymi kwiatostanami. To cechy szczególnie istotne w przypadku odmian mieszańcowych. Należy pamiętać, że plon rzepaku buduje się przede wszystkim poprzez rozgałęzienia boczne. Stanowią one aż 70% plonu. Pęd główny natomiast buduje tylko 30% plonu – mówi Artur Kozera z Rapool Polska

Gęstość siewu ma znaczenie

W przypadku wysiewu rzepaku trzeba zwrócić szczególną uwagę na gęstość siewu. W zależności od terminu siewu należy przestrzegać podstawowych zasad: jeżeli wysiewamy rzepak w terminie przyśpieszonym to zmniejszamy ilość wysiewu w stosunku do zalecanej normy. Gdy natomiast zasiewy rzepaku się opóźniają to dobrą praktyką jest wysiew większej ilości nasion niż w terminie optymalnym. Zalecana gęstość siewu dla rzepaku to 40-45 roślin na metrze kwadratowym na dobrych stanowiskach.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników