piątek, 18 czerwca, 2021

Zdrowa żywność najdroższa w Europie!

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W Polsce i Europie toczy się obecnie ożywiona dyskusja na temat wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu i nowej Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej. Mocno podkreśla się tu potrzebę wsparcia dla rolnictwa ekologicznego. Podczas wielu konferencji prasowych przedstawiciele Rządu oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślali, że zgodni są z koncepcjami dotyczącymi nowych unijnych trendów i proekologicznych zmian. 

Dyskryminują zdrową żywność?

Tymczasem między oficjalnymi deklaracjami polskich władz a praktyką i obecnym stanem prawnym, zachodzi dramatyczna sprzeczność na niekorzyść dla produkcji zdrowej żywności. Problem zauważyli działacze Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia, którzy podczas wczorajszej (21 kwietnia br.) konferencji prasowej ujęli rzecz następująco:      

– Wszystkim umknęło to co się stało w Polsce w lipcu 2020 r. – mówił Michał Kołodziejczak, lider AGRO-Unii. – Wtedy VAT na produkty ekologiczne, biologiczne, te które wspomagają rośliny w sposób naturalny, a także na szeroko pojęte mikrobiologiczne produkty, które są używane do produkcji roślin, czyli te które poprawiają strukturę gleby został wyrzucony z niższej stawki VAT 8% do stawki 23%. W efekcie Polska stała się jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie takie naturalne mikrobiologiczne produkty oraz hummusy są na najwyższej dopuszczalnej stawce VAT.
W efekcie, jak zauważył Michał Kołodziejczak, polska zdrowa ekologiczna żywność bez pozostałości aktywnych substancji chemicznych w składzie jest droga, trudno dostępna, a jej produkcja jak przewiduje AGRO-Unia dalej będzie drożeć. 

List do Premiera Morawieckiego 

– Zdrowa, polska żywność będzie tylko dla bogatych, dla tych, których na to stać – mówił Michał Kołodziejczak. – A ludzie najubożsi poniosą konsekwencje nieudolności rządu i złych ustaw.  

Działacze AGRO-Unii wystosowali też oficjalny list do Premiera Mateusza Morawieckiego z żądaniem zmiany obowiązujących przepisów dotyczących klasyfikacji VAT.

Źródło i foto: profil AGRO-Unii na FB

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Podróbki na cenzurowanym

Europol wraz z instytucjami wspomagającymi zabezpieczył nielegalne środki ochrony roślin o wartości 80 milionów euro. 1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły