sobota, 27 lutego, 2021

Wybór Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Zielone światło dla Janusza Wojciechowskiego

We wtorek, 8 października 2019 roku, Janusz Wojciechowski, polski prawnik, polityk i sędzia, prezes Najwyższej Izby Kontroli (w latach: 1995–2001), Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (II i IV Kadencji), Poseł do Parlamentu Europejskiego (V, VI, VII, VIII Kadencji), Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (w latach: 2004-2005), po drugim wysłuchaniu, uzyskał jednogłośną rekomendację do objęcia stanowiska Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi – członka Komisji Europejskiej.

 

Proces wyboru

Zgodnie z procedurą wyboru, kandydatów na kompetencyjne stanowiska Europejskich Komisarzy, uzgadnia Przewodnicząca Komisji Europejskiej z  przedstawicielami Państw członkowskich UE. Przy czym, każde z Państw może zaproponować tylko jednego kandydata na komisarza. W omawianym przypadku, konkurentami Janusza Wojciechowskiego byli dwaj kandydaci z: Węgier i Rumunii. Jednakże ich aplikacje zostały odrzucone przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego.
Zgodnie z procedurą wyboru, w dalszej kolejności, kandydaci mają obowiązek zaprezentować członkom właściwych komisji w Parlamencie Europejskim (w tym przypadku są to komisje: rolnictwa i środowiska), swoją koncepcję działań. Janusz Wojciechowski ma już ten etap za sobą. Pierwsze, odbywające się w języku angielskim wysłuchanie, nie przekonało uczestniczących w nim, europejskich urzędników. Natomiast drugie, już w języku polskim, zaowocowało jednogłośną akceptacją jego kandydatury.

Głosowanie w europarlamencie

Na obecnym etapie, Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego ma obowiązek wydać oficjalną opinię na temat kandydata. Następnie, zgodnie z procedurą wyboru, Parlament Europejski głosować będzie nad votum zaufania dla całego składu nowej Komisji Europejskiej. Głosowanie odbędzie się 23 października 2019 roku, w Strasburgu.
Po przyjęciu parlamentarnego votum, nowa Komisja, zyskać musi jeszcze  akceptację, co najmniej połowy członków Rady Europejskiej, czyli gremium składającego się z premierów lub prezydentów państw członkowskich oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej.
Dopiero wówczas będzie można mówić o wyborze.
Przy czym, Janusz Wojciechowski, po zakończeniu wyżej opisanego procesu, będzie pierwszym w historii Polakiem, sprawującym funkcję Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Zakres zadań eurokomisarza ds. rolnictwa

Do zadań Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi m.in. należy: opracowanie i realizacja polityki Komisji w zakresie wspierania rolników przy pracach i działaniach służących produkcji oraz dostarczaniu wystarczającej ilości bezpiecznej żywności (wytwarzanej zgodnie z normami UE, dotyczącymi: zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt, identyfikowalności itp.).
Kolejna płaszczyzna działania Komisarza, to zapewnianie przedsiębiorstwom rolnym stabilizującego wsparcia finansowego w przypadku zaburzeń funkcjonowania gospodarki.
Następne zadania to: ułatwianie inwestycji w nowoczesny, zrównoważony sektor rolnictwa; podejmowanie działań na rzecz zachowania dobrze funkcjonujących społeczności wiejskich o zróżnicowanej gospodarce, a także tworzenie i utrzymanie miejsc pracy w całym łańcuchu produkcji żywnościowej.

O wyborze Janusza Wojciechowskiego na stanowisko Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, informować będziemy, po zamknięciu wyżej opisanej, administracyjnej procedury.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.ec.europa.eu
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Pochmurno i rześko [POGODA]

W nocy z soboty na niedzielę w całym kraju chmur ma przybywać, do wystąpienia o poranku całkowitego zachmurzenia na północy i w centrum kraju....

33 nowe odmiany zbóż w Krajowym Rejestrze

W Krajowym rejestrze przybywa odmian. W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych. Ze względu na pandemię, posiedzenie odbyło...

Hodowcy norek pod drzwiami Ministra!

Niezaszczepieni lekarze pobierający próbki na obecność koronawirusa, brak jakichkolwiek rozmów z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą i widmo masowej likwidacji polskich hodowli...

Śledź nas

21,200FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,290SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły