poniedziałek, 8 marca, 2021

Wsparcie Komisji Europejskiej – dopłaty do przechowywania produktów

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Komisja Europejska przygotowuje pakiet propozycji dotyczących przeciwdziałania skutkom pandemii  koronawirusa w rolnictwie. Unijna propozycja obejmuje dopłaty do prywatnego przechowywania produktów w sektorach: mleczarskim i mięsnym, środki wspierające samoorganizację podmiotów gospodarczych dotkniętych problemami ekonomicznymi oraz elastyczność w podejściu do branż związanych z produkcją: warzyw, owoców, wina i i inne programy wspierania rynku.

– Konsekwencje kryzysu związanego z koronawirusem są coraz bardziej odczuwalne, szczególnie w sektorze rolno-spożywczym, dlatego postanowiliśmy podjąć energiczne działania zmierzające do wzmocnienia efektywności środków i metod już wcześniej realizowanych wyjaśnia Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski. – W obecnej sytuacji najważniejsza jest stabilizacja rynków. Ważna jest również stabilność cen i produkcji, a także dostaw żywności i bezpieczeństwo żywnościowe.

https://agroprofil.pl/p/prenumerata-magazynu-agroprofil-3miesiece/

Dopłaty do przechowywania

Europejskie środki w ramach obecnej propozycji  obejmować mają:

– Dopłaty do prywatnego przechowywania: Komisja proponuje przyznanie dopłat do prywatnego przechowywania produktów mlecznych (odtłuszczonego mleka w proszku, masła, sera) oraz produktów mięsnych (wołowiny, mięsa baraniego i koziego). System ten umożliwi czasowe wycofanie produktów z rynku na okres co najmniej 2 – 3 miesięcy i maksymalnie 5 – 6 miesięcy.

– Elastyczność w odniesieniu do programów wspierania rynku: Komisja wprowadzi zasadę elastycznego podejścia  do wdrażania programów wspierania rynku wina, owoców i warzyw, oliwy z oliwek, pszczelarstwa oraz unijnego programu dla szkół (mleko, owoce i warzywa). Umożliwi to zmianę ukierunkowania priorytetów finansowania na działania w zakresie zarządzania kryzysowego we wszystkich sektorach.

 

Planowanie produkcji i monitoring

Znaczące odstępstwo od reguł konkurencji UE dotyczyć będzie sektorów mleka, ziemniaków i produkcji kwiatów.
W powyższych branżach KE zatwierdzi odstępstwo od niektórych przepisów dotyczących konkurencji (na mocy art. 222 rozporządzenia Komisji w sprawie wspólnej organizacji rynków), które umożliwią operatorom przyjmowanie środków rynkowych w zakresie samoorganizacji. Np. sektor mleka będzie mógł wspólnie planować produkcję mleka, a sektor uprawy ziemniaków i kwiatów będzie mógł wycofać produkty z rynku. Dozwolone będzie również ich przechowywanie przez podmioty prywatne. Tego rodzaju porozumienia i decyzje obowiązywać będą przez okres maksymalnie sześciu miesięcy. Natomiast wahania cen będą na bieżąco  monitorowane. Tak aby bezzwłocznie uniknąć negatywnych tego skutków.

Terminy i wdrożenie

Komisja Europejska planuje przyjąć powyższe rozwiązania do końca kwietnia br. Ostateczną decyzję poprzedzą konsultacje prowadzone w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje zostaną przedstawione po przyjęciu powyższych rozwiązań.
Dodajmy również, że Komisja Europejska zatwierdziła również założenia polskiej tzw. Tarczy Antykryzysowej.
czyli program pomocy o wartości 500 mln złotych, który ma wesprzeć krajową gospodarkę w kontekście pandemii wywołanej przez koronawirusa. Szersze informacje dostępne są na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej.

Tekst przygotował; Robert Gorczyński
Źródło: KE
Foto: Pixabay

Rusza program SURE – 100 mld. euro dla różnych sektorów gospodarki

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Kalkulator nawozowy Amazone co można zyskać?

Za pomocą nowego kalkulatora rozsiewu granicznego można teraz określić dodatkowy plon dzięki systemowi AutoTS w porównaniu z tradycyjnymi systemami rozsiewu granicznego. Firma Amazone oferuje...

Co nowego w ciągnikach John Deere serii 9R?

John Deere wprowadziła na rynek nowy asortyment ciągników serii 9R na rok 2021, z flagowymi modelami 9R 640 i 9RX 640 o mocy 691 KM na czele. Najnowsze maszyny serii 9R, 9RT i 9RX są...

Prognoza pogody na okres 8-13 marca [POGODA]

Z niedzieli na poniedziałek z północy na południe przemieszczał się będzie wąski front z opadami śniegu. Padać ma przez około 2-4 h. Po północy front...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły