sobota, 8 maja, 2021

Światowe ceny żywności rosły w marcu dziesiąty miesiąc z rzędu

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Według Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny artykułów spożywczych wzrosły w marcu o 2,1% (m/m). Był to dziesiąty miesiąc z rzędu, kiedy indeks cen żywności FAO wzrósł. Indeks cen żywności FAO, który śledzi międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w marcu wynik 118,5 pkt i był najwyżej od czerwca 2014 roku.

W marcu drożały, wchodzące w skład indeksu, oleje roślinne, mięso i produkty mleczne, ale taniały zboża i cukier.

Indeks cen zbóż wyniósł średnio 123,6 pkt w marcu, co oznacza spadek o 1,7% w porównaniu z lutym, kończąc ośmiomiesięczny trend wzrostowy. Nadal jednak wskaźnik znajduje się 26,5% powyżej poziomu z marca 2020 roku. Wśród głównych zbóż najbardziej spadły w marcu ceny eksportowe pszenicy (-2,4%). Spadek cen pszenicy (z miesiąca na miesiąc) wynikał głównie z dużej podaży i korzystnych perspektyw produkcji w 2021 r. Światowe ceny kukurydzy i jęczmienia również spadły w marcu, ale skala przeceny ograniczona była silnym popytem importowym ze strony Chin.

Indeks cen olejów roślinnych wynosił średnio 159,2 pkt w marcu, co oznacza wzrost o 8,0% w porównaniu z lutym i jest to najwyższy poziom od czerwca 2011 r. Międzynarodowe ceny oleju palmowego odnotowały dziesiąty z rzędu miesięczny wzrost, ponieważ utrzymujące się obawy dotyczące niskiego poziomu zapasów w głównych krajach eksportujących zbiegły się w czasie ze stopniową odbudową światowego popytu. W międzyczasie ceny oleju sojowego gwałtownie wzrosły, głównie pod wpływem perspektyw silnego popytu, zwłaszcza ze strony sektora biodiesla. Jeśli chodzi o ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego, nadal wspierane były przez malejące zapasy w Kanadzie i regionie Morza Czarnego.

Indeks cen produktów mlecznych wynosił średnio 117,4 pkt w marcu, co oznacza wzrost o 3,9% w stosunku do lutego. Był to dziesiąty wzrostowy miesiąc z rzędu, który wywindował wskaźnik o 16% w porównaniu z marcem 2020. Międzynarodowe ceny masła i mleka w proszku, ale spadły lekko ceny sera. 

Indeks cen cukru spadł o 4% w marcu do 96,2 pkt po wyraźnym wzroście w poprzednich dwóch miesiącach. Notowania cukru były jednak o ponad 30% powyżej poziomów z analogicznego okresu ubiegłego roku, czemu sprzyjały obawy o ograniczone globalne dostawy w sezonie 2020/21.

Indeks cen mięsa wzrósł w marcu o 2,3% do 98,9 pkt, co oznacza szósty z rzędu miesiąc wzrostowy. Ciągle jednak indeks jest niższy o 0,5% w stosunku do wartości sprzed roku. W marcu wzrosły notowania mięsa drobiowego i wieprzowego, czemu sprzyjało szybkie tempo importu z krajów azjatyckich, głównie Chin. Wzrost sprzedaży wewnętrznej w Europie w ramach przygotowań do obchodów Wielkanocy również wpłynęły na ceny wieprzowiny. Ceny mięsa wołowego pozostały stabilne na poziomie zbliżonym do lutowego, ponieważ wzrost notowań dla Brazylii i Stanów Zjednoczonych Ameryki skompensował spadek cen eksportowych z Australii.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

Foto: Pexels

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Baloty czy pryzmy? Sprawdź i wybierz

Kiszonki z łąk lub z kukurydzy to podstawowe składowe paszy dla zwierząt hodowlanych. Ich zaletą są wartościowe składniki mineralne. Dlatego prawidłowa produkcja sianokiszonek ma...

W końcówce sezonu polska pszenica dominuje w unijnym eksporcie

W ostatnich 5 tygodniach, aż 4 razy to nasza pszenica wygrywała w rankingu unijnych eksporterów tego zboża. O ile w skali całego sezonu 2020/21...

Pieniądze na prywatne lasy

W poniedziałek, 17 maja 2021 r. rusza nabór wniosków o pomoc na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska z funduszy...

Śledź nas

21,922FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły