piątek, 18 czerwca, 2021

Światowe ceny żywności rosły w kwietniu jedenasty miesiąc z rzędu

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Indeks cen żywności FAO, który odzwierciedla międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w kwietniu wynik 120,9 pkt. Oznacza to wzrost miesięczny o 1,7% i najwyższy poziom od maja 2014 roku. Dalszy wzrost indeksu cen żywności był konsekwencją wyższych cen wszystkich pięciu grup towarów wchodzących w skład indeksu. Tym razem liderem wzrostów był cukier (+3,9% m/m), a ceny pozostałych grup towarów wzrosły w zakresie 1,2-1,8%.

Indeks cen żywności FAO:

Notowania poszczególnych subindeksów FAO:

Indeks cen zbóż wznowił wzrost po chwilowym spadku. Ceny zbóż wzrosły w kwietniu o 1,2% i były o 26% wyższe niż rok temu. Presja wzrostowa wynikała z mniejszych niż oczekiwano danych o zamiarze zasiewów kukurydzy w USA oraz z obaw pogodowych dotyczących warunków upraw w Argentynie, Brazylii i USA. Stąd też liderem wzrostów była kukurydza (+5,7% w kwietniu i +67% r/r).  Wśród innych zbóż, międzynarodowe ceny jęczmienia i sorgo nadal spadały, spadając o 1,2% i 1,0% w kwietniu, ale pozostały o 26,8 i 86,5 procent powyżej ich odpowiednich wartości w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Ceny pszenicy nie zmieniły się w kwietniu, jednak były o 17% powyżej wartości z kwietnia 2020 roku. O stabilizacji zdecydowały dobre perspektyw produkcji globalnej utrzymywały ceny tego zboża na ogólnie stabilnym poziomie.

Indeks cen olejów roślinnych wzrósł w kwietniu o 1,8% (11 miesiąc z rzędu). Wyższe ceny oleju sojowego, palmowego i rzepakowe z nawiązką zrekompensowały spadek cen oleju produkowanego ze słonecznika. Ceny oleju sojowego i rzepakowego  wzrosły pod wpływem silnego globalnego popytu, w tym ze strony producentów biodiesla, oraz ograniczenia podaży na świecie.

Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w kwietniu o 1,2%, co jest jedenastym z rzędu wzrostem miesięcznym. Stanowi to wzrost o 24,1% powyżej wartości wskaźnika w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Notowania masła wzrosły dzięki silnemu popytowi z Azji, mimo mniejszego popytu w Europie. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły ze względu na wysoki popyt importowy z Azji Wschodniej, częściowo spowodowany obawami dotyczącymi potencjalnych opóźnień w dostawach w związku z ograniczonymi dostawami spot z Europy i Oceanii. Ceny sera wzrosły również ze względu na wysoki popyt z Azji, przy niższej niż oczekiwano produkcji w Europie i sezonowo malejących dostawach z Oceanii.  

Indeks cen cukru wzrósł o 3,9% w kwietniu i był o blisko 60% wyższy niż przed rokiem. Odbicie międzynarodowych  cen cukru było spowodowane dużymi zakupami w obliczu rosnących obaw o dostawy w sezonie 2020/21. Obawy  budził powolny postęp zbiorów w Brazylii i szkody spowodowane mrozem we Francji. Presję na wzrost cen ograniczały nieco perspektywy dużego eksportu z Indii oraz niewielki spadek cen ropy naftowej.

Indeks cen mięsa wzrósł w kwietniu o 1,7% (siódmy miesiąc z rzędu) i „tylko” 5,1% w skali 12 miesięcy (najmniej spośród wszystkich grup). W raportowanym miesiącu wzrosły ceny mięsa wołowego i owczego wzrosły, czemu sprzyjał silny popyt z Azji Wschodniej, przy ograniczonych dostawach z Oceanii. Ceny mięsa wieprzowego umocniły się w związku z dalszymi wysokimi zakupami dokonywanymi przez kraje Azji Wschodniej, pomimo wzrostu dostaw z Unii Europejskiej, podczas gdy Niemcy nadal nie mieli dostępu do chińskiego rynku z powodu obaw o afrykański pomór świń. W tym samym czasie ceny mięsa drobiowego pozostały stabilne.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Fluorescencyjne ziemniaki, które sygnalizują stres w roślinie

Czy da się wykryć stres u rośliny nie uszkadzając jej? Jak się okazuje istnieje taka możliwość. Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa, Żywności i Środowiska...

4,8 miliona ton żywności na śmietniku!

Dlaczego marnujemy aż 4,8 miliona ton żywności rocznie? Jak powstrzymać się od zbędnych zakupów jedzenia? Jak ograniczyć straty w rolnictwie i przetwórstwie? Czy są...

Gorąca noc na zachodzie i wybrzeżu [POGODA]

Po bardzo ciepłym, miejscami upalnym dniu noc już w całym kraju będzie ciepła. Najchłodniej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Lubelskim, Podkarpaciu i wschodzie Mazowsza- tu...

Śledź nas

22,331FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły