poniedziałek, 1 marca, 2021

Pożegnanie prezesa i debata o nadchodzącym roku

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Świąteczne spotkanie ZPDiWR

W środę, 11 grudnia 2019 roku, w Pałacu w Kobylnikach (gmina Kruszwica), odbyło się uroczyste Spotkanie Świąteczne organizowane przez Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych. Ważną okolicznością uświetniającą to wydarzenie było uroczyste pożegnanie Leszka Derezińskiego, wieloletniego i zasłużonego Prezesa Zarządu, który z początkiem października bieżącego roku z uwagi na wiek, ustąpił z dotychczasowego stanowiska.

– Dziękuję państwu za współpracę, za te wszystkie lata współdziałania, zarówno z członkami związków, jak i przedstawicielami instytucji wspomagających rolnictwo, od ministerstw po placówki i organizacje terenowe – mówił ze wzruszeniem Leszek Dereziński. – Z całą pewnością, z wielkim sentymentem wspominał będę wszystkie te wyjazdy do Warszawy, spotkania w terenie, a także inicjatywy, w których przyszło mi uczestniczyć. Oczywiście też, jeśli zdrowie mi na to pozwoli, nadal będę państwu służył radą, wiedzą i doświadczeniem. Życzę też wszystkim państwu samych tylko sukcesów w dalszej pracy.

Z Leszkiem Derezińskim zgodzili się pozostali uczestnicy spotkania w Kobylnikach, którzy w swych wystąpieniach, podkreślali zaangażowanie, wiedzę i trudne do przecenienia zasługi dotychczasowego Prezesa ZPDiWR, dzięki któremu problemy i tematy dotyczące środowiska pracodawców, dzierżawców i właścicieli rolnych, nie tylko zostały w skali kraju zauważone, ale też w wielu przypadkach  rozwiązane.

 

O nadchodzącym roku

Innym ważnym punktem programu Świątecznego Spotkania ZPDiWR był panel dyskusyjny pt.: „Szanse i wyzwania branży rolno-spożywczej – jakie zmiany czekają rolników w przyszłym roku?”.
W dyskusji uczestniczyli: Wiesław Czarnecki, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który omówił pozytywne aspekty przygotowania i realizacji Strategii rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem funduszy, które samorząd województwa zarezerwował na realizację inwestycji związanych budową i remontem oczek wodnych, w ramach tzw. „małej retencji”.
O dopłatach bezpośrednich i innych ważnych dla rolnictwa problemach mówił Leszek Dereziński, dotychczasowy Prezes Zarządu Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych,
Natomiast o możliwościach doradczych reprezentowanej instytucji, mówił Ryszard Kamiński Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Innym istotnym tematem wystąpienia Dyrektora K-P ODR były zalety i wady Ogólnopolskiego Systemu Wspierania Podejmowania Decyzji, a także systemu stacji meteo w kontekście zachodzących zmian klimatu i warunków gospodarowania w rolnictwie.

Temat rzeczywistej sytuacji w polskim rolnictwie, łącznie z analizą zagrożeń (urbanizacja, mikrobiologia, ogólna kondycja rolnictwa), podjął  natomiast Mirosław Smaruj Członek Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
O płatnościach bezpośrednich, PROW oraz płatnościach terenowych (w tym o odszkodowaniach suszowych) w 2019 roku, a także o perspektywach na rok 2020, mówił Paweł Drzażdżewski, Zastępca Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Tekst: Robert Gorczyński
Źródło/fot.: ZPDiWR 

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły