piątek, 29 marca, 2024
spot_img

Notowania rzepaku najwyższe w tym roku

spot_img

Za nami tydzień (9-16.08.2019) silnych spadków na rynku giełdowym zbóż, ale notowania rzepaku są najwyższe w tym roku

W ubiegłym tygodniu (poniedziałek 12-sierpnia) poznaliśmy kluczowy dla notowań zbóż i soi  raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Przez wiele tygodni rynek uważał, że USDA zawyżył wcześniejsze szacunki areału zasiewów kukurydzy, a zaniżył soi. Jednak sierpniowe dane ponownie mocno zaskoczyły pokazując większy od oczekiwań obszar amerykańskiej kukurydzy i lepszą wydajność, a tym samym wyższą prognozę zbiorów. Spowodowało to natychmiastową reakcję na giełdach. W Chicago skokowo na wartości traciła kukurydza, a w ślad za nią także pszenica. Wprawdzie w piątek nastąpiło techniczne odbicie w górę notowań kukurydzy, to i tak strata tygodniowa kukurydzy sięgnęła 10%, a pszenica potaniała o 6% w tym czasie. Notowania giełdowe obu zbóż wróciły do poziomów z maja tego roku.

W Paryżu spadki notowań zbóż były mniejsze dzięki osłabieniu unijnej waluty w stosunku do dolara (lepsza perspektywa eksportu pszenicy) i mniejszemu udziałowi transakcji spekulacyjnych.

 

Amerykańskie kontrakty na kompleks sojowy były w minionym tygodniu pod presją taniejących zbóż, ale przecena tygodniowa była niewielka. Soja uzyskała wsparcie w gorszych prognozach produkcji nasion w USA. Potencjał wzrostowy notowań soi jest ciągle ograniczony przez brak zakupów amerykańskiej soi ze strony Chin (efekt wojny celnej) i rekordową produkcję tych nasion w Ameryce Południowej. W konflikt z Chinami jest uwikłana również Kanada, a konsekwencją jest wstrzymanie zakupów canoli przez chińskich importerów. Doprowadziło to do zgromadzenia olbrzymich zapasów taniego kanadyjskiego rzepaku, który powoli zaczyna płynąć do Europy.

Tymczasem w UE notowania rzepaku rosną w sierpniu, korzystając z fatalnych szacunków zbiorów w UE i odbicia w górę notowań olejów roślinnych (palmowy i sojowy). W Paryżu rzepak zamknął tydzień ceną 380 eur/t i był najdroższy od listopada 2018 roku.

 

Zamknięcie notowań wybranych kontraktów futures – piątek, 16.08.2019 / zmiana tygodniowa:

Euronext-Paryż (Matif):

  • Kukurydza (listopad-19): 168,0 eur/t / -1,0 eur/t (-0,59%) / w tygodniu: -4,75 eur/t (-2,75%);
  • Pszenica (wrzesień-19): 168,0 eur/t / 0,0 eur/t (0,00%) / w tygodniu: -2,5 eur/t (-1,47%);
  • Rzepak (listopad-19): 380,0 eur/t / +1,0 eur/t (+0,26%) / w tygodniu: +5,75 eur/t (+1,54%);

Winnipeg – Canola (listopad-19): 452,4 cad/t / +1,2 cad/t (+0,27%) / w tygodniu: -1,7 cad/t (-0,37%).

Chicago Board of Trade (CBoT):

  • Kukurydza (wrzesień -19): 146,1 usd/t / +4,1 usd/t (+2,88%) / w tygodniu: (-5,56%);
  • Pszenica (wrzesień-19): 173,0 usd/t / +0,6 usd/t (+0,34%) / w tygodniu: (-5,77%);
  • Soja (wrzesień-19): 318,8 usd/t / +3,4 usd/t (+1,07%) / w tygodniu: (-0,73%);
  • Śruta sojowa (wrzesień-19): 325,1 usd/t / +3,4 usd/t (+1,06%) / w tygodniu: (-0,61%);
  • Olej sojowy (wrzesień-19): 29,1 usd/funt / +0,1 usd/funt (+0,21%) / w tygodniu: (-1,52%).

Ceny paliw spadły o kilka groszy w tygodniu kończącym się 14 sierpnia, ale wpływ rekordowo drogiego dolara zaczyna być widoczny w cenach hurtowych

Po wielu tygodniach stabilizacji dopiero w połowie sierpnia dało się zauważyć kilkugroszowe spadki cen średnich benzyn i oleju napędowego. Aktualna średnia cena benzyny 95 oktanów wynosi 5,11 zł/l, a w przypadku oleju napędowego 5,03 zł/l. W tym czasie cena LPG spadła o 1 grosz, do 1,99 zł/l.

Ceny średnie benzyn i ON prawie nie zmieniały się przez blisko 2 miesiące. Stacje paliw brały na siebie zmiany cen hurtowych. Drożejące paliwa w hurcie powodowały, że marże stacji paliw obniżały się do tylko 1-2 grosze/litr, a w skrajnych momentach były nawet ujemne. W analizowanym tygodniu nastąpił jednak znaczący spadek cen hurtowych, co pozwoliło na odbudowanie średnich marż stacji do poziomu 16 gr/l (ON) i 25 gr/l (Pb95). Na dalsze spadki cen nie powinniśmy jednak liczyć, ponieważ w ostatnich dniach ropa odbiła lekko w górę po informacjach, że przedstawiciele USA i Chin powrócą do negocjacji handlowych. W tym czasie mocno osłabił się polski złoty. Kurs USD/PLN znacznie przekroczył poziom 3,90 (14-08-2019) i jest najwyższy od kwietnia 2017 r. Nic więc dziwnego, że daje się już zauważyć wzrost cen paliw w hurcie.

Ceny średnie paliw w detalu: 14-08-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

  • Pb98: 5,45 zł/l (-4 gr/l);
    • Pb95: 5,11 zł/l (-5 gr/l);
    • ON: 5,03 zł/l (-5 gr/l);
    • LPG: 1,99 zł/l (-1 gr/l).

 

Rynek ropy

W połowie sierpnia napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie zeszły na drugi plan. Aktualnie największy wpływ na notowania ropy mają doniesienia z frontu wojny handlowej na linii USA-Chiny. Donald Trump wytacza kolejne działa w postaci nowych ceł na importowane do USA towary. Chiny odpowiadają zamrożeniem zakupów towarów rolnych pochodzących z USA i dewaluacją własnej waluty. Eskalacja konfliktu miedzy dwoma największymi gospodarkami oraz napływające z różnych stron świata dane pokazujące spowolnienie gospodarcze, budzą uzasadnione obawy o popyt na ropę. Wprawdzie kraje OPEC i Rosja kontynuują ograniczenie wydobycia, to jednak rośnie ono u pozostałych producentów, w tym w USA. To wszystko sprawia, że notowania ropy zaliczyły na początku sierpnia swoje 8-miesięczne minima (ok. 55 usd/b ropy Brent). W ostatnich dniach ropa odbiła lekko w górę po informacjach, że przedstawiciele USA i Chin powrócą do negocjacji handlowych. W tym czasie mocno osłabił się (do dolara) także polski złoty. Stąd daje się już zauważyć wzrost cen hurtowych paliw.

 

 

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa

Źródło: USDA, barchart.com, www.epetrol, PKN Orlen

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników