piątek, 29 marca, 2024
spot_img

Najlepsi polscy drwale jadą na Mistrzostwa Świata do Lillehammer!

spot_img

Już po raz 33 najlepsi w swoim fachu drwale powalczą o tytuł mistrza świata. W dniach 2-5 sierpnia w norweskim Lillehammer odbędą się Mistrzostwa Świata Drwali, które dwa lata temu w Wiśle (woj. śląskie) zgromadziły 110 zawodników z 28 krajów z całego świata. W Norwegii nie zabraknie także reprezentantów Polski.

 Czterech najlepszych

Na co dzień wykonują swoją pracę w otoczeniu natury, w trudno dostępnych miejscach, z dala od wzroku obserwatorów. Dopiero w czasie zawodów drwale mogą pokazać swoje techniczne umiejętności i precyzję potrzebne w ich codziennej pracy w lesie. Na tegorocznych zawodach w Lillehammer, miasta znanego sportowym kibicom jako gospodarz m.in. Zimowych Igrzysk Olimpijskich, będziemy mogli podziwiać czterech polskich zawodników: Tomasza Bilskiego, bieszczadzkiego drwala z 10 letnim doświadczeniem, Roberta Glazera, mistrza Polski juniorów z Koszęcina 2017, oraz Zenona Sobolewskiego, wszyscy z Teamu STIHL. Czwartym uczestnikiem jest obecny Mistrz Polski, Kamil Szarmach.

W niewielkim, otoczonym gęstymi lasami norweskim Lillehammer, lokalna społeczność jest przyzwyczajona do zapachu świeżo ściętego drewna oraz trocin i żyje światowymi zawodami drwali, które organizowane są tu od 1987 roku. Zawody mają klimat sportowy, ale także rodzinny, pełen widowiskowych atrakcji.

Walka o mistrzowskie tytuły rozgrywana jest co dwa lata i odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych – juniorów i seniorów. Zawodnicy rywalizują w pięciu konkurencjach. W odróżnieniu od zawodów w sportowym cięciu i rąbaniu drewna „Stihl Timbersports”, tradycyjne zawody drwali skupiają się na rywalizacji w konkurencjach bardziej technicznych, przypominających codzienną pracę drwali w lesie.

 

 

 

 

 

Opis konkurencji:

  1. Ścinka i obalanie drzew na cel – w tej niezwykle widowiskowej konkurencji oceniana jest precyzja obalania drzewa, tak aby padło ono dokładnie w wyznaczonym punkcie.
  2. Wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego) – zmiana prowadnicy i łańcucha tnącego, przy czym dwie kolejne konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) muszą być przeprowadzone bez „majstrowania” przy pilarce. Rekord świata w tej konkurencji to 8 sekund!
  3. Przerzynka kłód na dokładność – zawodnik musi odciąć krążki z dwóch leżących na ziemi kłód bez uszkodzenia zamaskowanej trocinami deski znajdującej się pod kłodą.
  4. Przerzynka złożona (kombinowana) – precyzyjne odcięcie krążków drewna z dwóch ukośnie ułożonych na stojakach kłód.
  5. Okrzesywanie z „gałęzi” – do umieszczonej na stojakach poziomej kłody nabijanych jest 30 okrągłych palików imitujących gałęzie, które zawodnik musi jak najszybciej odciąć bez uszkodzenia kłody.

Inicjatorem i twórcą regulaminu mistrzostw jest IALC – International Association Logging Championships, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenia Zawodów Drwali. Polskim członkiem organizacji jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego w Gołuchowie.

 

 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x