Co znajdziesz w artykule?
Być może wkrótce poprawi się wykrywalność ASF w populacji dzika, co wpłynąć może znacząco na ogólną skuteczność zwalczania ognisk ASF w krajowych hodowlach trzody chlewnej.
Ocena szybkiego testu
Na obecnym etapie specjaliści z Polskiego Związku Łowieckiego, Głównego Inspektoratu Weterynarii i Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach uczestniczą w ocenie przydatności szybkiego testu do badania obecności antygenu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASFV) firmy Allbiotech.
-
Klocki LEGO City Traktor74,95 zł
-
Termometr do gleby lub kiszonki54,00 zł – 60,00 zł
-
Program Ochrony Roślin Sadowniczych 202130,00 zł
Badania na 500 dzikach
Badania terenowe obejmują wykonanie testów na 500 dzikach pozyskanych przez myśliwych. Testy przeprowadzone zostaną w wybranych punktach przechowywania tusz dzików na obszarach województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
W badaniach uczestniczyć będą również Zakłady Higieny Weterynaryjnej właściwe dla Zarządów Okręgowych PZŁ, z terenów których pochodzić będą tusze dzików pobrane do badań.
Czy powstanie szybki test?
Efektem ma być wdrożenie szybkiego testu diagnostycznego zdatnego do stosowania bezpośrednio w terenie przez myśliwych i służby weterynaryjne. Stawką jest tu maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań w celu wykrycia wirusa ASF, a także eliminacja dróg jego rozprzestrzeniania.
Źródło: portal Zarządu Głównego PZŁ
Foto: Pixabay