wtorek, 13 kwietnia, 2021

Nadzieja w walce z ASF?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Być może wkrótce poprawi się wykrywalność ASF w populacji dzika, co wpłynąć może znacząco na ogólną skuteczność zwalczania ognisk ASF w krajowych hodowlach trzody chlewnej. 

Ocena szybkiego testu  

Na obecnym etapie specjaliści z Polskiego Związku Łowieckiego, Głównego Inspektoratu Weterynarii i Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach uczestniczą w ocenie przydatności szybkiego testu do badania obecności antygenu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASFV) firmy Allbiotech. 

Badania na 500 dzikach 

Badania terenowe obejmują wykonanie testów na 500 dzikach pozyskanych przez myśliwych. Testy przeprowadzone zostaną w wybranych punktach przechowywania tusz dzików na obszarach województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 
W badaniach uczestniczyć będą również Zakłady Higieny Weterynaryjnej właściwe dla Zarządów Okręgowych PZŁ, z terenów których pochodzić będą tusze dzików pobrane do badań.

Czy powstanie szybki test?

Efektem ma być wdrożenie szybkiego testu diagnostycznego zdatnego do stosowania bezpośrednio w terenie przez myśliwych i służby weterynaryjne. Stawką jest tu maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań w celu wykrycia wirusa ASF, a także eliminacja dróg jego  rozprzestrzeniania. 
 
Źródło: portal Zarządu Głównego PZŁ
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Front w środę zacznie się cofać. Zwiastuje to duże ocieplenie [POGODA]

W nocy sucho z przejaśnieniami będzie od okolic Olsztyna po Grudziądz, Kaszuby, Piłę, Poznań, Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie oraz miejscami od Sudetów po Leszno-...

Hodowcy wzywają Komisarza Wojciechowskiego. Bezmięsna dieta wbrew nauce!

W Europie i w Polsce, w wielu instytucjach i środowiskach rolniczych, toczy się burzliwa dyskusja na temat przyszłego kształtu unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Ważną...

Rynek wołowiny. Rok temu o takich cenach można było tylko pomarzyć

W kraju rynek wołowiny jest stabilny. Rok temu ceny wołowiny były niemal o 15% niższe niż obecnie. Z jednej strony to dobra nowina jednak...

Śledź nas

21,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
7,330SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły