czwartek, 28 marca, 2024
spot_img

Kondycja ozimin przed zimą

spot_img

Od tego, w jakiej kondycji przed zimą znajdują się oziminy, będzie zależało to, w jakim stanie przezimują.

Niektórych błędów nie możemy już poprawić, jednak warto przyjrzeć się swoim uprawom, by w kolejnym roku ich nie popełniać. | dr inż. Aleksandra Wieremczuk

Dobra kondycja ozimin

Nikogo nie muszę chyba przekonywać, że prawidłowa kondycja przed zimą zwiększa szanse na dobre przezimowanie ozimin. Myśląc o prawidłowej kondycji ozimin, pod uwagę powinniśmy wziąć ich zdrowotność, odżywienie oraz prawidłową liczbę rozkrzewień w zbożach oraz prawidłowo uformowaną rozetę w uprawach rzepaku. Podczas zasiewów musieliśmy się mierzyć z suszą, co w wielu przypadkach spowodowało opóźnienie terminu siewu. Przy optymalnych terminach siewu problemy pojawiły się ze wschodami, które były nierównomierne.

Sucha i ciepła jesień

Przełom września i października przyniósł opady, co pozwoliło roślinom na kiełkowanie i dalszy rozwój. Druga dekada października to okres wysokich, jak na tę porę roku, temperatur. Lustrując nasze uprawy, powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na stan fitosanitarny naszych upraw, gdyż taki przebieg pogody stwarza szansę na rozwój chorób, a także może przyczynić się do zwiększonej aktywności szkodników. Utrzymujące się przez długi czas wyższe temperatury powodują, że okres wegetacji jest wydłużony, a co za tym idzie wydłuża się również okres wzrostu i rozwoju roślin, a to oznacza, że na naszych plantacjach mogą pojawić się objawy niedoborów. Natomiast w przypadku rzepaku może zaistnieć konieczność wykonania drugiego zabiegu regulacji pokroju roślin.

kondycja_ozimin

Nierówne wschody w zasiewach ozimin

Jak już wcześniej wspomniałam, na wielu plantacjach zarówno zbóż, jak i rzepaku pojawił się problem nierównomiernych wschodów. Taki problem pojawił się na glebach ciężkich i zwięzłych, a także na glebach lekkich. Przyczyną tego zjawiska była utrzymująca się już od wiosny susza. W konsekwencji często łany są niewyrównane, co oznacza, że na jednej plantacji obok siebie możemy spotkać rośliny w różnym stadium rozwojowym. Taka sytuacja niesie ze sobą pewne konsekwencje, do których można zaliczyć zmienną wrażliwość na niekorzystne warunki zimy czy problem z określeniem fazy rozwojowej roślin na plantacji, co jest konieczne do ustalania terminu i dawek zabiegów ochronnych. Natomiast w okresie wiosennym mogą pojawić się problemy z regeneracją po zimie, rozbieżności w terminie kwitnienia i dojrzewania roślin, a w końcu z terminem zbioru.

Rozkrzewienia jesienne

Stąd też o architekturę łanu należy zadbać już jesienią. Pamiętajmy również o tym, że jęczmień i żyto muszą rozkrzewić się jeszcze jesienią. Inaczej jest w przypadku pszenżyta i pszenicy, których krzewienie może przebiegać również wiosną. Jednak wart uwagi jest fakt, że jesienne rozkrzewienia są bardziej produktywne w porównaniu do wiosennych, co w konsekwencji przekłada się na liczbę źdźbeł produktywnych, a to warunkuje wysokie plony. Natomiast w przypadku rzepaku ozimego prawidłowo rozwinięta rozeta powinna być zwarta z rozwiniętymi 10–12 liśćmi właściwymi oraz nisko osadzoną szyjkę korzeniową. Taka kondycja zapewnia dobre zimowanie, regenerację i stabilne plony. Były również przypadki, w których rolnicy opóźniali zasiewy ozimin ze względu na suszę. Nie wiemy, jaki będzie dalszy przebieg pogody, jednak również w tym przypadku rośliny powinny być w odpowiedniej fazie rozwojowej, by przezimować.

 

ZAMÓW BEZPŁATNY EGZEMPLARZ TUTAJ

 

kondycja_rzepak

 

Ciąg dalszy artykułu dostępny w magazynie Agro Profil listopad 2019

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników