poniedziałek, 1 marca, 2021

Kogo dotyczy podatek od plastiku?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Jak zapowiedział Jacek Ozdoba, Wiceminister w Ministerstwie Klimatu, z początkiem 2022 roku, w Polsce ma wejść w życie tzw. Podatek od plastiku. To bardzo ważna informacja dla całej branży rolniczej i spożywczej, ponieważ zmiana ta dotyczyć będzie wszystkich podmiotów wytwarzających produkty w plastikowych opakowaniach: od spółdzielni mleczarskich, przez zakłady drobiarskie, mięsne, po przetwórstwo owocowo-warzywne. Projektodawcom ustawy chodzi o to, by przedsiębiorcy wprowadzający na rynek określone produkty i ich opakowania ponosili większość kosztów zbierania i zagospodarowania odpadów powstałych z tych produktów lub opakowań.

Planowany podatek to też odpowiedź na unijną dyrektywę ws. odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Nie mniej jednak, tego typu zmiana w podatkowym systemie, może się ostatecznie przełożyć na ogólny wzrost cen produktów dla odbiorców lub też obniżenie cen skupu, co już bezpośrednio dotknąć może rolników i producentów rolnych.

Kiedy się to stanie?

Wiceminister Klimatu wyjaśnił, że nowe przepisy zostaną wprowadzone do polskiego prawa “możliwie szybko”.
Zakłada się odpowiednio długie tzw. vacatio legis, a przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu producenci opakowań partycypować mają w kosztach zagospodarowania odpadów.

Ile to będzie kosztowało?

Ministerstwo Klimatu planuje by przy Instytucie Ochrony Środowiska (który jest m.in. odpowiedzialny za prowadzenie bazy danych o odpadach (BDO)), powstał urząd regulujący pobieranie opłaty.
Natomiast same opłaty mają być naliczane i pobierane w odniesieniu do tony wprowadzanych na rynek opakowań. Ich wysokość będzie też zależna od ich chemicznego składu, a także od tego, czy są łatwiejsze lub trudniejsze do zagospodarowania.

Plastik, metal, papier

W tym kontekście planuje się rozróżnienie, czy są z: plastiku, metalu, papieru albo szkła. Wysokość opłat będzie tym niższa im bardziej dany produkt jest przyjazny dla środowiska i im więcej materiałów możliwych do recyklingu będzie zawierać. A zatem, im opakowanie będzie mniej ekologiczne oraz  im większy będzie problem z jego zagospodarowaniem, tym opłata będzie wyższa. Szczegółowe cenniki zostaną wprowadzone w momencie, gdy zacznie obowiązywać nowa ustawa.

Nieopłacalne PET i tetrapak?

Już teraz jednak jest obawa, że mało opłacalna będzie produkcja butelek PET z folią termokurczliwą. Wyższy podatek zapłacimy też za opakowania typu Tetra Pal, które składają się z kilku materiałów i trudniej poddaje się je  recyklingowi.
Natomiast od wyników rozmów z przedsiębiorcami uzależniono wprowadzenie w tej dziedzinie systemu kaucyjnego, czyli organizacji punktów skupu opakowań od kupujących. Dodajmy też, że pieniądze uzyskane z nowego podatku, zdaniem Ministerstwa Klimatu, będą mogły trafić do samorządów np. na dofinansowanie systemów zbiórki i przetwarzania odpadów.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Ministerstwo Klimatu
Foto: Pixabay

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły