czwartek, 4 marca, 2021

Firmy skupujące zboża nie pomagają rolnikom

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wielu rolników ze względu na panujące w tym roku niekorzystne warunki, uzyskało znacznie niższe plony niż w ubiegłym roku. Parametry zebranych zbóż również są gorsze. Mimo tego wszystkiego firmy zajmujące się skupem ziarna bardzo rygorystycznie podchodzą do parametrów jakościowych surowca. Często ceny są znacznie obniżane, ponieważ brane są pod takie parametry, które wcześniej nie były brane uwagę np. liczba opadania, jak w niektórych gatunkach wcześniej tego parametru nie badano. Mimo zawartych umów, które miały zapewnić godziwą cenę za włożoną pracę, producenci ziarna są obecnie w kontaktach z firmami skupującymi na przegranej pozycji.

W związku z tym Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jana Krzysztofa Ardanowskiego z prośbą o przyjrzenie się obserwowanemu obecnie wykonywaniu umów handlowych między rolnikami a firmami skupującymi zboże.

Aktualnie w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi trwają prace nad wzorem umowy kontraktacyjnej, który miałby być podstawą współpracy między producentami a przetwórcami w branży rolnej. Temat dotyczy głównie sektora owoców i warzyw, jednak Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych chciałby zwrócić uwagę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi także na problemy występujące aktualnie w skupie innych ziemiopłodów. Dochodzą bowiem do nas alarmujące informacje od rolników z różnych stron kraju, o kłopotach ze sprzedażą tegorocznych płodów rolnych, mimo zawartych wcześniej umów handlowych.

Prosilibyśmy o przyjrzenie się temu problemowi i wyciągnięcie wniosków na przyszłość – zwłaszcza w kontekście opracowywanych aktualnie w resorcie rolnictwa nowych rozwiązań sprzedażowych, opartych na odpowiednich umowach między rolnikami a firmami skupującymi – dodaje PZPRZ.

Cała sytuacja opiera się na doświadczeniach rolników- „Tegoroczna susza posiała złe żniwo na polach rolników. Wysychały uprawy, co w konsekwencji zaowocowało obniżonymi plonami i złą jakością ziarna. Byt i utrzymanie płynności finansowej wielu gospodarstw stanął pod znakiem zapytania. Nie przeszkadza to jednak firmom skupowym, które bez względu na warunki panujące na polach prosperują bardzo dobrze. Jesteśmy zdani na ich monopolistyczną ofertę jeżeli chcemy sprzedawać swoje płody rolne.  Początek żniw pokazał, że nie będzie ani wysokich plonów ani odpowiedniej jakości ziarna. Zacząłem odstawić pszenicę i mimo niskiej ceny sprzedaży w stosunku do ceny rynkowej firma stosowała potrącenia do 50,00 zł na tonie. U innych rolników nawet do 100,00 zł na tonie ziarna. (…) W tym miejscu jest bardzo potrzebna interwencja państwa, żeby spowodować taki zapis ustawowy, który w przypadkach nieurodzaju i złej jakości płodów rolnych nie pozwoliłby podmiotom skupowym na cenowe niszczenie gospodarstw. Najprostszym takim zapisem może być, że w kontraktach skupowych z producentami rolnymi obowiązuje zapis jako umowa kontraktacyjna, nie handlowa. Byłby to milowy krok do wyeliminowania cwaniactwa i wyzysku polskiego rolnika.”

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych dodaje, że mimo iż zawiniła pogoda, na linii producent – przetwórca, w ostatecznym rozrachunku pokrzywdzonym jest tylko rolnik. Dlatego – skoro nie możemy liczyć na dobrą wolę ze strony firm skupowych – zwracamy szczególną uwagę na konieczność wpisania do nowego wzoru umów kontraktowych opracowywanego w ministerstwie rolnictwa takich pojęć jak: „siła wyższa” czy „wystąpienie klęski”, co ukróciłoby prawdopodobnie praktykę kuriozalnego „karania” rolnika za niekorzystną aurę – czyli obniżone parametry zbóż.

źródło: PZPRZ

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowy CLAAS ARION 400

Wraz z wprowadzeniem normy emisji spalin Stage V ciągniki ARION 400 firmy CLAAS zyskują nową stylistykę, nowy flagowy model, a od modelu ARION 440 także większą moc...

CLAAS CEMOS z nowymi możliwościami od wiosny 2021

Po wprowadzeniu CEMOS dla ciągników w serii ciągników CLAAS ARION i AXION w roku 2020 system jest teraz dostępny także w dużych ciągnikach półgąsienicowych serii AXION 900...

Ostatnie chwile z ciepłym powietrzem [POGODA]

Już w nocy na zachodzie, wschodzie, północy i w centrum niebo szczelnie zakryją chmury z niewielkimi opadami mżawki. Temperatura spadnie tutaj nad ranem do...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,390SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły