czwartek, 4 marca, 2021

Co z pieniędzmi na dotacje i Zielony Ład?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Komisja Rolnictwa PE

6 i 7 lipca 2020 r. odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego, podczas którego omawiano i głosowano nad projektem opinii komisji AGRI dotyczącym sprawozdania Komisji Budżetowej (BUDG) i Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) pt. „Plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy – Jak finansować Zielony Ład”.
Komisja AGRI przygotowała w tej sprawie własną opinię z tą intencją by ostateczny dokument podkreślał silną pozycję rolnictwa i obszarów wiejskich, jak również zapewnił odpowiednie finansowanie dla Wspólnej Polityki Rolnej. Do projektu opinii zgłoszono łącznie 58 poprawek, które zebrano w 6 poprawek kompromisowych.

O nieokrojony budżet WPR

Ostatecznie europosłowie zgodzili się co do tego, by opinia Komisji AGRI mocno podkreślała potrzebę utrzymania budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na niezmniejszonym poziomie. Natomiast wszelkie dodatkowe zobowiązania wynikające z wdrażania Nowego Zielonego Ładu powinny być finansowane z innych środków.

 

Nieuczciwa zagraniczna konkurencja

Komisja AGRI odniosła się tez do problemu nieuczciwej konkurencji dla unijnego sektora rolno-spożywczego w związku z importem z krajów trzecich produktów niespełniających wysokich wymogów bezpieczeństwa żywności, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt stosowanych w Unii Europejskiej co uznano za zjawisko niepożądane i szkodliwe.

Opinię Komisji AGRI przyjęto 37 głosami przy 8 głosach sprzeciwu i 3  wstrzymujących się.

Nowy WPR w rok czy dwa?

Kolejny punkt obrad dotyczył przepisów przejściowych w sprawie wsparcia z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) w 2021 r. Wcześniej, Komisja AGRI (w dniu 28 kwietnia 2020 r.) podjęła decyzję o przystąpieniu do nieformalnych negocjacji trójstronnych (tzw. trylogu) z Komisją Europejską i Radą Unii Europejskiej.

Głównym punktem spornym jest długość okresu przejściowego między starą a nową Wspólną Polityką Rolną. Posłowie Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie co do dwóch lat. Natomiast Komisja Europejska opowiada się za  skróceniem tego okresu do  jednego rokiem. Ostatecznie stwierdzono, że sprawa zostanie uzgodniona po podjęciu decyzji w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych (WRF), a wypracowana formuła musi jeszcze zyskać aprobatę Komisji AGRI, która zajmie się tym na przełomie września i października br. Ostateczny krok w tej sprawie to przyjęcie decyzji w pierwszym czytaniu na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego. Powyższe uzgodnienia będą miały wpływ na to kiedy i w jakiej formie np. planowane dotacje trafią do rąk zainteresowanych rolników.

 

Wołowina, cielęcina i drób

Podczas posiedzenia Komisji AGRI wraz z Przedstawicielami Komisji Europejskiej omawiano również sytuację na poszczególnych rynkach. Kluczowym przykładem był sektor wołowiny, który ze względu na zamknięcie sektora HoReCa (sektor hotelarski oraz gastronomiczny) utracił możliwości zbytu produktów mięsnych wysokiej jakości. W tej sytuacji  Komisja Europejska wprowadziła w kwietni 2020 r. specjalny środek pomocowy: dopłaty do prywatnego przechowywania, co pozwoliło na okresowe zdjęcie nadwyżki produkcyjnej z rynku. Sektor drobiu także poniósł ogromne straty w związku z zamknięciem sektora HoReCa, przy czym krajem, który najbardziej ucierpiał podczas epidemii była Polska – największy producent drobiu w Unii Europejskiej. Przedstawiciel Komisji Europejskiej podkreślił, że rynek powoli odbudowuje się, jednak KE pozostaje czujna na możliwe negatywne konsekwencje brexitu.

 

EKR za środkami kryzysowymi

W tym kontekście Parlamentarzyści z Grupy EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) dali wyraz stanowisku, że Komisja Europejska powinna była wprowadzić środki kryzysowe także w odniesieniu do sektorów cielęciny i drobiu. Parlamentarzyści EKR podkreślali, że pomimo wielokrotnych wezwań ze strony sektora oraz Parlamentu Europejskiego, Komisja Europejska nie przedstawiła, w ich opinii, żadnego konkretnego planu pomocy w tym zakresie. Wielu eurodeputowanych zauważyło także, że Komisja nie podjęła kroków w celu dostosowania importu mięsa z krajów trzecich w trakcie pandemii, podczas gdy rodzima produkcja została znacznie ograniczona, a do strefy UE wciąż napływały tańsze produkty spoza Wspólnoty.
Do tematu z pewnością powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: PE, Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela
Fot.: Pixabay  

UE wycofuje więcej substancji czynnych niż wprowadza nowych na rynek [WIDEO]

Zielony ład przyjęty… Nowe ograniczenia dla rolnictwa

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Akcja „Budujemy populację owadów zapylających” powraca

W sezonie 2021 firma Sumi Agro Poland rusza z kampanią  „Budujemypopulację owadów zapylających”. Tym razem w nowej odsłonie. W ramach kampanii firma przygotowała m.in. 1100...

Wiosenne odżywianie zbóż

Kończy się zima. To ostatni moment, by przyjrzeć się oziminom i podjąć ostateczną decyzję co do wyboru wiosennego systemu nawożenia azotem. Warto zainwestować w...

Pomoc na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw!

29 marca br. rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw w ramach działania „Współpraca” z dofinansowaniem z  budżetu Unii Europejskiej z PROW na...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły