piątek, 29 marca, 2024
spot_img

Certyfikat GLP dla nowego laboratorium badawczego CIECH

spot_img

Nowe laboratorium badawcze CIECH uzyskało certyfikację GLP („Good Laboratory Practice”, pol. „Dobra Praktyka Laboratoryjna”), poświadczającą nie tylko wysoką jakość prowadzonych w nim badań, ale również ich wiarygodność i niezależność. Dzięki temu, wyniki badań prowadzonych w warszawskim ośrodku badawczym CIECH będą uznawane globalnie, przez większość międzynarodowych i narodowych podmiotów odpowiedzialnych za dopuszczanie do użytku substancji chemicznych. To kolejny etap w zwiększaniu elementu innowacyjności w działalności biznesowej Grupy i budowania przewagi biznesu AGRO w zakresie badawczo-rozwojowym. Dzięki temu CIECH przyśpieszy rejestrację swoich środków ochrony roślin w kraju i zagranicą, a także istotnie zracjonalizuje koszty prowadzenia badań. W Polsce funkcjonuje zaledwie około 10 laboratoriów pracujących w standardzie GLP dedykowanych dla biznesu AGRO.

Jaki jest cel?

Celem zasad dobrej praktyki laboratoryjnej jest zapewnienie jakości i wiarygodności uzyskiwanych wyników badań od momentu ich planowania, aż po właściwe przechowywanie danych źródłowych i sprawozdań, tak, by możliwe było prześledzenie przebiegu badania lub jego całkowite odtworzenie. Dzięki temu ich wyniki są uznawane we wszystkich państwach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) oraz nie wymagają powtórzeń.

Dzięki spełnieniu szeregu wymogów oraz uzyskaniu certyfikacji GLP, warszawskie laboratorium CIECH dołączyło do elity ośrodków badawczych w Europie i na świecie. To nowy etap w procesie budowania przewagi biznesu AGRO Grupy w obszarze innowacji i R&D („Research & Development”, pol. „Badania & Rozwój”). Własne laboratorium z certyfikatem GLP pozwoli CIECH znacząco przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe (np. w zakresie przygotowania wymaganej dokumentacji rejestracyjnej), lepiej zarządzać danymi oraz kontrolować jakość począwszy od surowców aż po gotowy produkt.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Siewniki Amazone

Oszczędność czasu…. i pieniędzy

Oprócz oszczędności czasu (przeprowadzenie rejestracji środków ochrony roślin na nowych rynkach jest czasochłonne i trwa od 3 do 5 lat), nie bez znaczenia jest też racjonalizacja kosztów, która ułatwia prowadzenie działań na dużą skalę. Tworząc laboratorium, CIECH zatrudnił również najwyższej klasy specjalistów, którzy wspierają kadrę badawczo-rozwojową i pomagają zapewnić niezależność w zapewnieniu jakości produktów.

– Uzyskanie certyfikatu GLP to bardzo ważna przewaga konkurencyjna dla naszego biznesu AGRO. Po przejęciu hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin, spółki Proplan, naszym priorytetem w tym biznesie jest ekspansja zagraniczna, której kluczowym elementem są badania i rejestracje nowych produktów na nowych rynkach. Dzięki Dobrej Praktyce Laboratoryjnej i zespołowi, będziemy robić to szybciej i taniejmówi Wojciech Babski, szef biznesu AGRO w Grupie CIECH.

Certyfikat GLP to system zapewnienia jakości wymaganych prawem nieklinicznych badań laboratoryjnych, służący ocenie właściwości substancji oraz mieszanin z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia dla człowieka oraz środowiska. Jego zasady zostały opracowane w celu zapewnienia najwyższego poziomu jakości i wiarygodności badań w celu uniknięcia ich powtarzania w różnych państwach. Decyzja Rady OECD o wzajemnym uznawaniu danych w ocenie chemikaliów stanowi, iż dane generowane w badaniach chemikaliów w jednym państwie członkowskim OECD, wykonywane zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej, powinny być akceptowane w innych państwach członkowskich OECD dla oceny badanych produktów i w innych celach dotyczących ochrony zdrowia ludzi i ochrony środowiska.

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników