wtorek, 27 lipca, 2021

Najnowsze prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE i w Polsce

-REKLAMA-spot_img

Zimna, a miejscami sucha pogoda sprawiła, że Europejska Agencja Monitorowania Upraw (MARS) obniżyła swoje prognozy dotyczące plonów średnich pszenicy, jęczmienia i rzepaku w biuletynie z 26-kwietnia 2021. Obecne szacunki zakładają średnią wydajność pszenicy miękkiej w UE na poziomie 5,86 t/ha w porównaniu do 5,89 t/ha szacowanych miesiąc wcześniej. W przypadku jęczmienia ozimego plon uśredniony został przycięte do 5,83 t/ha z 5,88 t/ha szacowanych w marcu. Mimo wspomnianych cięć szacunki plonów średnich zbóż są nadal bardzo wysokie. Jeśli prognoza się sprawdzi, to średnia wydajność zbóż (razem) wzrośnie o 3,6% do 5,52 t/ha w stosunku do średniej pięcioletniej. W przypadku poszczególnych gatunków jedynie pszenica durum powinna osiągnąć wydajność poniżej średniej, podczas gdy prognoza wydajności wszystkich pozostałych zbóż jest znacznie powyżej średniej.

Według analityków MARS rzepak powinien plonować 3,19 t/ha w porównaniu z 3,26 t/ha w zeszłym miesiącu. Oznaczać to będzie 4,6% powyżej średniej pięcioletniej.

Biuletyn MARS wskazuje, że zimna pogoda i miejscowy deficyt opadów (Hiszpania i południowa Francja ) powinny mieć ograniczony wpływ na średnie plony w całej UE.

Zimna i / lub sucha pogoda utrudniała wzrost i rozwój zbóż ozimych i spowodowane opóźnienia w siewie i wschodzie  upraw jarych. Niemniej jednak, ponieważ jest jeszcze wcześnie oczekuje się, że negatywny wpływu na zbiory był bardzo ograniczone i tylko w kilku przypadkach doprowadził do znacznej korekty w dół prognoz plonów (rzepak i pszenica durum we Francji i kilka upraw we Włoszech).

Prognozowana wydajność średnia w UE (t/ha):

Prognozy dla Polski

Wstępne prognozy dla Polski zakładają, że średnie plony zbóż i rzepaku mocno spadną w porównaniu 2020 rokiem, kiedy to zaliczyliśmy rekordowe zbiory. Nadal jednak wydajność zbóż (wyjątek kukurydza) i rzepaku  powinna być znacznie powyżej średniej.

Prognozy średniej wydajność zbóż i rzepaku w Polsce:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Komisja Europejska

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
531ObserwującyObserwuj
7,960SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły