piątek, 29 marca, 2024
spot_img

Jakie odmiany owsa wybrać?

spot_img
Stan Krajowego rejestru odmian owsa to obecnie 30 odmian, w tym 25 odmian owsa zwyczajnego i 5 nagiego | mgr inż. Anna Stroiwąs, COBORU w Słupi Wielkiej

 

Do uprawy w całym kraju nadaje się 25 odmian owsa zwyczajnego, a dwie przeznaczone są do uprawy na wyżej położonych terenach górskich (odmiany górskie).
Wskazania po sezonie
W Krajowym rejestrze wszystkie odmiany (poza jedną niemiecką) pochodzą z rodzimych hodowli. Są to kreacje żółtoziarniste, preferowane w produkcji, wyjątek stanowi jedynie odmiana Gniady o brązowym zabarwieniu łuski. Rok 2016 był niekorzystny dla uprawy owsa. Chłodna wiosna oraz niedobory wody w newralgicznych momentach dla roślin wpłynęły niekorzystnie na wysokość plonów. Odmianami najlepiej plonującymi w minionym sezonie wegetacyjnym były: Komfort (nieustannie w czołówce), Bingo, Harnaś oraz najnowsza Romulus (z wynikami od 71,5 do 70,6 dt/ha). Miniony rok nie sprzyjał porażeniu roślin przez najczęściej występujące choroby, zwłaszcza grzybowe. Tylko w nielicznych miejscowościach notowano nieznaczne porażenie rdzą owsa, helmintosporiozą czy mączniakiem prawdziwym.
Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 2/2017
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników