czwartek, 28 marca, 2024
spot_img

Łatwiejszy rozruch

spot_img

Starsze lub wyeksploatowane ciągniki mają problem z rozruchem, nawet gdy temperatura spadnie niewiele poniżej zera. Przy większych mrozach bolączka ta dotyka wszystkie silniki wysokoprężne. Niewielkim nakładem finansowym możemy wyposażyć je w urządzenia wspomagające start silnika. | Paweł Rychter

W silnikach diesla, zwanych również silnikami o zapłonie samoczynnym, niezbędne jest uzyskanie wysokiej temperatury poprzez sprężanie powietrza w cylindrze. W warunkach zimowych osiągnięcie wartości koniecznej do zapłonu wtryskiwanego oleju napędowego jest mocno utrudnione. Dotyczy to w szczególności ciągników starej generacji, ale także i tych, które mają za sobą sporą ilość przepracowanych motogodzin. W niektórych modelach stosowano wstępne podgrzewanie za pomocą świec żarowych, lecz w popularnych Ursusach C-360 i wielu innych nie znajdziemy żadnych urządzeń wspomagających rozruch. W C-330 stosowano co prawda dwie świece żarowe w kolektorze ssącym, jednak ich skuteczność w praktyce była często niewystarczająca, szczególnie w wypadku słabego akumulatora. Istnieje jednak kilka rozwiązań wspomagających rozruch możliwych do zamontowania we własnym zakresie i za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Grzałki montowane na przewodach
Najtańszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem, dostępnym dla niemal każdego ciągnika z silnikiem chłodzonym cieczą, jest montaż grzałki na przewodzie elastycznym chłodnicy. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest konieczność dopasowania średnicy króćców grzałki do średnicy przewodów gumowych. Montaż ogranicza się do wycięcia fragmentu gumowego przewodu odprowadzającego ciecz z chłodnicy i zamontowaniu w to miejsce grzałki.

Cały artykuł ukazał się w magazynie Agro Profil nr 1/2017

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x