Unikalne rozwiązanie

Brak zapraw neonikotynoidowych skutkuje tym, że producenci rzepaku muszą szukać nowych rozwiązań do jesiennej walki ze szkodnikami.

Sumi Agro wychodzi naprzeciw potrzebom producentów rzepaku proponując nową broń do walki z najgroźniejszymi szkodnikami tej uprawy w postaci insektycydu Inazuma 130 WG.

Zgodnie z nową rejestracją środek Inazuma 130 WG można stosować jesienią w rzepaku do zwalczania śmietki kapuścianej, mączlików, pchełki rzepakowej, tantnisia krzyżowiaczka, a także mszyc. Produkt ten zarejestrowany jest także do jesiennego zwalczania mszyc w pszenicy ozimej – mówiła podczas konferencji Urszula Filipecka – dyrektor marketingu Sumi Agro Poland.

Na rynku środków ochrony roślin spotykamy coraz więcej podobnych do siebie środków ochrony roślin. Dostępne środki różni cena, wątpliwa pozostaje niestety ich skuteczność.

- Insektycyd Inazuma 130 WG jest unikalny, ponieważ posiada dwie substancje aktywne acetampiryd oraz lambda-cyhalotrynę. Kolejną cechą, która czyni go wyjątkowym jest możliwość stosowania w całym okresie wegetacji. Ponadto, jest to produkt unikatowy ze względu na możliwość jesiennego stosowania – mówi Bohdan Strzyżewski, Dyrektor Handlowy Sumi Agro Poland.

- Jednym z największych problemów w jesiennej wegetacji rzepaku jest żerowanie larw śmietki kapuścianej. Szkody spowodowane przez tego szkodnika potrafią być ogromne i nieść za sobą poważne konsekwencje, zdarza się nawet, że uprawę trzeba zwyczajnie zaorać. Po wycofaniu zapraw neonikotynoidowych nie było możliwości skutecznej walki z tym szkodnikiem. Sumi Agro Poland wyszło naprzeciw temu problemowi, rejestrując preparat Inazuma 130 WG do zwalczania śmietki – mówi Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu Sumi Agro Poland.

Powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie

Inazuma 130 WG zawiera dwie substancje czynne z różnych grup, tj. acetamipryd należący do pochodnych neonikotynoidów o działaniu systemicznym oraz z lambda-cyhalotrynę z grupy pyretroidów. Inazuma 130 WG jest insektycydem w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.

Problem z mszycą w rzepaku

- W ostatnich latach obserwujemy nasilający się problem z mszycą w rzepaku, która coraz chętniej żeruje na młodych liściach tej uprawy. Jesienią ubiegłego roku naloty tego szkodnika były szczególnie uciążliwe dla plantatorów. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że rzepak atakowany jest obecnie nie tylko przez mszycę kapuścianą, ale również brzoskwiniowo-ziemniaczaną, która jak wiadomo jest wektorem choroby wirusowej, zwanej żółtaczką rzepy. Nie mniejszy problem stanowi pojawienie się mączlików. Dla rolników uprawiających rzepak jest to jeszcze wciąż mało znane zagrożenie. Mączlik wysysając soki z liścia umożliwiają powstanie grzybów sadzakowych, które ograniczają proces fotosyntezy. To może być zagrożeniem dla prawidłowego przezimowania rośliny. Uszkodzenia spowodowane przez mączlika zwiększają również podatność na choroby grzybowe rzepaku, w tym suchą zgniliznę kapustnych. Wykonując jesienny zabieg insektycydowy preparatem Inazuma 130 WG chroni się uprawę zarówno przed problemami mszyc, jak i mączlików. - podsumowuje Urszula Filipecka.

- Prezentowany insektycyd zachowuje wysoką skuteczność w niesprzyjających warunkach pogodowych. Inazuma 130 WG jest odporna na zmywanie, działa również w szerokim zakresie temperatur możemy ją stosować już od 5 °C. Te cechy insektycydu zostały potwierdzone tej wiosny, kiedy niskie temperatury utrzymywały się nawet do początku maja, nie ograniczając działania środka. -mówił dr Daniel Zawada, Koordynator ds. Doświadczalnictwa i Rozwoju Produktów Sumi Agro Poland. |PS