Certyfikat AEF ISOBUS dla aplikacji CLAAS na tablet

Aplikacja Claas EASY on board otrzymała oficjalny certyfikat AEF jako terminal ISOBUS. Jest ona pierwszą i jak dotąd jedyną aplikacją używaną na tablecie i do obsługi dowolnego urządzenia ISOBUS.


Fundacja The Agricultural Industry Electronics Foundation (AEF) przyznała certyfikat jednocześnie dwóm funkcjom aplikacji Claas – ISOBUS UT i Auxiliary Control (kontrola pomocnicza). W tym wypadku skrót UT oznacza uniwersalny terminal, bowiem aplikacja może współpracować z szeroką gamą narzędzi ISOBUS. Natomiast Auxiliary Control zwiększa łatwość obsługi i możliwość dopasowania do preferencji, gdyż różne funkcje można przeności z aplikacji na przyciski funkcyjne wielofunkcyjnej dźwigni sterującej.

Popularność tabletów sprawia jednocześnie, że aplikacja EASY on board jest niedrogą alternatywą dla standardowego terminala ISOBUS. Potencjalni użytkownicy mogą ją znaleźć w oficjalnej bazie danych AEF, jej bezpłatne pobranie możliwe jest w sklepie App Store. Do korzystania z aplikacji wymagany jest tablet Apple (iPad Air lub nowszy) z systemem operacyjnym IOS 9.0 lub nowszym. Ponadto od strony maszyny aplikacja zakłada, że urządzenie i ciągnik są połączone kablem ISOBUS i tylnym gniazdem ISOBUS. Potrzebny jest także adapter do sieci WLAN (CWI Claas - Claas Wireless Interface) i uniwersalny uchwyt do tabletu - akcesoria te dostępne są u dealerów firmy Claas. Adapter sieci WLAN podłączony do gniazda ISOBUS ciągnika zapewnia komunikację z urządzeniem, a także zasilanie dla tabletu.